Орхідея, догляд за орхідеєю в домашніх умовах

Орхідея, як справжня аристократка – тендітна і витривала. Засуху, голодування, недолік уваги вона перенесе з гідністю і квітучим виглядом. А ось від надлишку піклування може зачахнути. Яким повинен бути догляд за орхідеєю в домашніх умовах, щоб створити їй комфортну обстановку? Труднощі вирощування для новачків обумовлені незнанням особливостей характеру екзотичної гості.

Основний зміст статті:

5 головних принципів життєдіяльності

Перший досвід вирощування екзотичних квітів у кімнатній культурі був негативним – їх намагалися розводити так само, як і наземних представників флори. Лише зрозумівши біологічні особливості эпифитного способу життя, флористи зуміли приручити незвичайну рослину, навчилися правильно піклуватися про них.

Орхідея-догляд за орхідеями в домашніх умовах

Щоб розібратися, як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах, розглянемо принципи життєдіяльності рослини в природному середовищі існування.

 • Інтенсивне розсіяне освітлення – основний фактор змісту орхідних рослин. Судячи з фото епіфітів в природі, до сонця вони прагнуть все життя, піднімаючись по стовбурах дерев, але з прямими променями не стикаються. Листя розсіює світло, захищає рослину від палючого впливу.
 • Перепад між денною і нічною температурою необхідний щоб запустити фотосинтез. Якщо у рослин помірних широт газообмін здійснюється в день, то у орхідних – вночі. Це захисний механізм, що запобігає надмірному випаровуванню вологи. Листя почнуть поглинати вуглекислий газ, необхідний для фотосинтезу, лише відчувши, що повітря стало прохолодніше.
 • Эпіфітам не потрібен ґрунт, зате треба багато повітря. Покривна тканина корінця (веламен) нагадує губку. Він не може сам припинити поглинати вологу, тому щоб не почалися процеси гниття, потребує постійного провітрювання.
 • Висока вологість повітря компенсує відсутність стабільного джерела вологи. В умовах квартири виконує роль накопичувача субстрат. Зміна сезонів з рясних дощів на спекотний період навчила орхідеї накопичувати вологу (м'ясисті листя, стебла, псевдобульби, покривні тканини коренів).
 • Кімнатна культура «запрограмована» на чергування поливів з періодами просушування. Невелика «засуха» стимулює цвітіння. Перед цвітінням за орхідеєю рекомендується піклуватися так, щоб вона повірила, що сезон дощів закінчився, і з'явилися комахи, необхідні для запилення квіток.

Пораада! Як тільки на квітконосі утворилися бутони, бажано не змінювати місце розташування горщика по відношенню до світла. Інакше, це призведе до скорочення терміну цвітіння, передчасного скиду квітів.

Облік цих факторів дозволяє оптимізувати догляд за орхідеями – наблизити до природного середовища вирощування, якісь речі компенсувати за рахунок адаптивних здібностей рослини. Складові комфортного утримання умовно можна об'єднати в три блоки:

 • умови вирощування
 • забезпечення життєдіяльності (полив, підживлення, пересадка)
 • облік видових особливостей

Красуня орхідея і догляд за нею в домашніх умовах після магазину

Догляд за орхідеєю

Рішення проблеми, як ефективно доглядати за орхідеєю і добитися яскравого і тривалого цвітіння, починають з того, що новосела поселяють і облаштовують.

Освітлення

Світло потрібне розсіяне, з помірною інтенсивністю. Надлишок сонця веде до перегріву коренів, опіків на листках. Ще згубніший його недолік – орхідея перестає рости, марніє, не цвіте.

Як же правильно вибрати місце?

 • Вікна з південною і південно-східною експозицією дають багато світла, особливо влітку. Якщо іншого варіанту немає, орхідея в горщику буде відчувати себе комфортніше на деякому видаленні від південного вікна. Для затінення скла використовують пергаментний папір, тінь створить тюль.
 • Західні і південно-західні вікна – кращий варіант для багатьох видів орхідних. Сонце сюди заглядає у другій половині дня, коли його промені більш щадні.
 • Північна сторона дуже темна. Щоб рослина розвивалося на північних вікнах, стане в нагоді підсвічування люмінесцентною лампою. Виняток становить тіньовитривала Камбрія, деякі види Пафиопедилумов, Масдевалия.

Освітлення при догляді за орхідеєю

Температурний режим

Діапазон температур, при яких орхідеї відчувають себе комфортно – 18–27⁰  в день, 13–24⁰  вночі. Як доглядати за орхідними з урахуванням видової переносимості низьких або високих температур?

 • До групи теплолюбних квітів які переносять спеку до 35⁰С, не настільки сприйнятливих до відсутності коливання денних і нічних температур відносяться Фаленопсис, Дендробіум, карликова Ванда, Пафиопедилум.
 • Красуня Каттлея, фото якої зачаровує, Цимбідіум, Одонтоглоссум люблять помірні температури, які не перевищують в день 22⁰ С, а в нічний час – 15–16⁰ С.
 • Ще більш холодолюбиві – Камбрія, Масдевалия, Мільтонія, звиклі в природному середовищі до прохолодного клімату з високою вологістю повітря.

Поряд з дотриманням теплового режиму, кімнатна культура потребує припливу свіжого повітря, особливо влітку. Він виконує теплорегулюючі функцію, підсушує коріння, наповнює субстрат киснем.

Вологість повітря

В будинку важливо навчитися підтримувати оптимальну вологість повітря. Для новачків знайомство з доглядом за орхідеями краще починати з видів, менш вимогливих до цього параметру. В квартирі з показником вологості 40-50% буде чудово рости Фаленопсис, Каттлея, Цимбідіум, Пафіопедилум, Камбрія, Онцидіум. Більш високий рівень вологості (75-90%) важливий Ванді, Мильтонії.

В спеку посилюється випаровування вологи по всій поверхні рослини. Компенсують її підвищенням вологості навколишнього повітря. В квартирних умовах використовують побутовий зволожувач, кімнатний фонтан, ємності з водою, намочені шматки тканини, розставлені і розкладені поблизу. У спекотний період догляд доповнюють обприскуванням з пульверизатора, дощуванням, поєднуючи їх з провітрюванням. Інакше тепле вологе середовище спровокує появу грибкових і бактеріальних захворювань.

Вазон

Відповідний посуд – важливий елемент догляду за орхідеєю. Існує думка, що прозорий контейнер важливий для росту і фотосинтезу кореневої системи. Це помилка – корінню є важливим не світло, а повітря, матеріал же має значення для зручності утримання орхідеї в горщику.

Флористи з задоволенням використовують поліпропіленові горщики. Вирощування орхідей новачкам краще починати з них. Пластик добре тримає вологу, коріння рослини не переохолоджується. А головне, зручніше контролювати ситуацію з субстратом і корінням. Для додаткового повітрообміну горщики перфорують – проробляють отвори по стінках контейнера. Ідеально підходить для Фаленопсиса, Дендробіуми.

 Цимбідіум, Камбрію, Пафіопеділум, Онцидиум, інші різновиди з псевдобульбами вирощують в глиняному посуді. Її переваги – повітропроникність, рівномірний розподіл вологи по субстрату, стійкість горщика. Оптимальний варіант форми – висота дорівнює діаметру. Виняток становить Цимбідіум, для його могутнього і довгого кореневища потрібен високий вазон.

Привабливо виглядає на фото Ванда в скляній вазі. При виборі для неї ємності краще форми, що дозволяють містити кореневище всередині, а листову частину і квіти зовні. Це не так ефектно, зате правильно, з точки зору життєдіяльності рослини.

Субстрат

Якщо в природі опорою і джерелом корисного гумусу виступає стовбур дерева, в домашніх умовах цю функцію виконує ґрунт, що складається з шматочків соснової кори, моху, торфу, деревного вугілля. Завдяки повітряній структурі, він забезпечує аерацію коріння, накопичує і поступово віддає вологу, харчування. Про поживності субстрату судять по потужності кореневої системи. Чим вона бідніша, тим більше повітряних коренів у рослин – вони, як щупальця, розповзаються в пошуках харчування і води. Компактна коренева система свідчить, що ваша улюблениця всього отримує вдосталь.

Порада! Як доглядати за субстратом, якщо вода для поливу жорстка? Використовуйте посадкову суміш з шматочками торфу. Корисна добавка сповільнить окислення, її вистачить на 2-3 роки до чергової пересадки.

Правила догляду за орхідеєю в домашніх умовах

Правильно організовані умови утримання – основа грамотного догляду за орхідеями в будинку. Особливо важливий полив.

Полив

Вода – другий за важливістю (після світла) фактор, від якого залежить здоров'я і квітучий вигляд представників родини орхідейних. На індивідуальне споживання вологи впливають видові особливості, інтенсивність освітлення, випаровування, склад ґрунтової суміші, фаза вегетації.

Фаленопсис, Мільтонія, Пафиопедилум, Цимбідіум, Камбрія люблять, щоб субстрат був вологим, але не мокрим. Воліють повне висихання посадкової суміші перед черговим поливом Дендробіум, Каттлея, Одонтоглоссум, Онцидіум.

Влітку, чим вище температура повітря, чим яскравіше сонячне світло, чим сильніше випаровування, тим частіше потрібен полив. Взимку рекомендовано скорочення поливів до мінімуму (1-2 рази на місяць).

Великокусковой субстрат без торфу і моху висихає швидше, а ґрунт який містить сфагнум, напіврозкладені шматочки кори, тримає вологу довше.

Зменшують кількість поливів в період спокою. Щоб відбулася закладка квіткової бруньки, рослина повинна відчути настання посухи, отримати своєрідний поштовх до цвітіння.

Порада! Вода для поливу краще м'яка – дощова, відфільтрована, дистильована, по температурі на кілька градусів тепліша, ніж навколишнє повітря. З водних процедур ефективний полив зануренням, обприскування по субстрату і зворотному боці листя, купання під душем.

Підживлення

Догляд буде неповним, якщо не поповнювати запас поживних речовин, важливих для росту і цвітіння. Удобрювати правильно – значить, слідувати правилам.

Підгодовувати тропічну гостю в проміжку між цвітіння з інтервалом 1 раз на 2-3 тижні. Коли починається новий ріст, застосовуйте добрива з співвідношенням NPK на користь азоту, в період закладки квітконосу – акцент на калій і фосфор.

Удобрювати можна тільки по вологому субстрату, щоб корінці не отримали хімічного опіку.

Не удобрюйте під час цвітіння – запасу мінеральних елементів, отриманих напередодні, вистачить на 3-4 місяці. Виключіть підгодівлі взимку і на період спокою.

Для засвоєння поживних елементів потрібне середовище з низькою кислотністю, не засмічена мінеральними солями. За субстратом теж рекомендується доглядати – регулярно промивати дистильованою водою, а кислий і засолений – міняти.

Рік після пересадки Фаленопсис, Каттлея, Цимбідіум, Мільтонія, Камбрія можуть обійтися без підгодівлі. Мінералів в ґрунтовій суміші достатньо для життєдіяльності. Догляд для них обмежується регулярними поливами і обприскуваннями.

До підкормки чутлива Ванда. Так як вона росте без субстрату, обприскування кореневища потрібні щоденні, кожне третє зрошення рекомендують проводити з добривами.

Що робити під час і після цвітіння?

Під час цвітіння за рослиною потрібно правильно доглядати. Полив рекомендують рясний, підгодівлі припиняють. Після цвітіння потрібен короткочасний період спокою, потім починають активно – поливати, удобрювати, пересаджувати. Квітконіс після висихання обрізають повністю або до першої живої бруньки. Він цілком здатний дати нове покоління квітів.

Правильно доглядати за орхідеєю при домашньому утриманні складно, на перший погляд, особливо для новачків. Розуміння прийде, як тільки ви навчитеся відчувати вихованку, бачити і розшифровувати сигнали, які вона подає.

Дивіться ще одне цікаве відео про догляд за орхідеями.

 

594 просмотра

Рейтинг: 0 Голосов: 0

Комментарии

Нет комментариев. Ваш будет первым!