Перевірка сайту на шахрайство в режимі он-лайн дозволить користувачеві уникнути зустрічі з шахраями та аферистами в інтернеті. У мережі зустрічається величезна кількість сайтів, так чи інакше пов’язаних з грошовими взаєморозрахунками з користувачами, які пропонують щось купити, продати і т.п.
Серед таких ресурсів є небезпечні сайти, на яких користувача можуть розвести на гроші, заразити комп’ютер вірусами, продати товар неналежної якості. Тому, перш ніж робити платежі або передавати на сайт особисту інформацію, є сенс перевірити сайт на шахрайство.
Перевірка сайту на надійність та шахрайство підвищує шанси для користувача уникнути небезпеки втратити гроші, свою особисту інформацію, час, здоров’я. Шахраї приваблюють користувачів різними шляхами на свої ресурси в інтернеті, роблять привабливі пропозиції.
Основні ознаки шахрайських та небезпечних сайтів
Небезпечні сайти можна вирахувати самостійно, керуючись такими ознаками:
- Обіцянка великого та швидкого заробітку легко та просто. Наприклад, у мережі часто зустрічається подібна реклама: посидь годину-дві на день за комп’ютером і отримай за це енну кількість тисяч рублів. Це неправда, для отримання коштів необхідно багато і наполегливо працювати, в тому числі і в інтернеті. Просто так нічого не дістається.
- Пропозиція надіслати SMS-повідомлення для підтвердження особи. Відправивши СМС, ви просто втратите гроші і не отримаєте нічого натомість.
- Пропозиції перейти на сайт за отриманням великого призу або для отримання заробітку в «привабливій» грошовій сумі, що виражається в рублях або доларах, залежно від фантазії шахрая. Ви раніше ніколи не користувалися цим ресурсом, отже, там не може бути жодних призів та зароблених коштів, тому не варто звертати увагу на цю приманку. Подібні пропозиції часто потрапляють до папки «Спам» в електронній поштовій скриньці.
- Шахрайські сайти часто імітують інтерфейс реальних ресурсів, зокрема соціальних мереж. Зовнішньо подібний сайт виглядає схоже на оригінал, але в URL-адресі користувач може побачити зовсім інше посилання або схоже на справжнє, змінене посилання. На подібних сайтах викрадаються дані користувачів: логіни, паролі, контактна інформація, дані банківських карток тощо. Ця інформація використовується надалі для викрадення коштів користувача.
- У файли і програми, що скачуються з інтернету, можуть бути впроваджені шпигунські модулі, віруси і т. д. Для запобігання зараженню шкідливим програмним забезпеченням, перевіряйте завантажувані з мережі файли за допомогою антивірусу.
Самостійні способи визначення шахрайських сайтів – 1 спосіб
Користувач може сам оцінити рівень небезпеки, звернувши увагу на деякі обставини:
- Зверніть увагу, чи працює сайт із захищеним протоколом HTTPS. Якщо сайт щось продає, працює з грошима, а в нього незахищений протокол HTTP, не робіть транзакції.
- Перевірте URL-адресу сайту, там можуть бути відмінності в одну або кілька літер, цифр від оригінальної веб-сторінки.
- Сайту немає в індексі пошукових систем, на сайт немає відгуків у мережі.
- Більше довіри викличе сайт, який має у своєму арсеналі способи оплати після отримання проданого товару, а не передоплати.
- Дизайн сайту, схожий чи скопійований із популярного, надійного ресурсу. Це явна ознака введення в оману.
- Неохайно зроблений сайт говорить про некомпетентність чи обмеженість у засобах власника ресурсу. Вступати у взаємини із нею небезпечно.
- Перевірте вік сайту. Нещодавно створений сайт, який працює з коштами, має викликати настороженість.
- Подивіться, чи є на сайті, що працює з коштами, контактна інформація та відомості про реєстрацію підприємства. Перевірити державну реєстрацію (ОДРН) можна на сайті «nalog.ru».
У статті ми розглянемо сервіси, на яких можна безкоштовно перевірити сайт на онлайн шахрайство.
Зверніть увагу: жоден сервіс не може дати 100% гарантії безпеки того чи іншого ресурсу в інтернеті. Тому отриману інформацію потрібно брати до уваги, користувачеві самому необхідно контролювати свої дії. Сам собою сайт може бути «чистим», а користувача можуть переконати вчинити ті чи інші дії іншим способом.
Перевірка сайту за допомогою сервісу WOT – 2 спосіб
Безкоштовний міжнародний сервіс WOT (Web of Trust) показує оцінку та репутацію сайтів в інтернеті за ступенем надійності, конфіденційності та безпеки для дітей. Оцінки сайтам виставляють самі користувачі, для цього достатньо зареєструватись на сервісі.
Для основних браузерів створені розширення WOT, є програма для Android. Робота сервісу відбувається через розширення браузера.
Після встановлення розширення в браузер, у результатах видачі пошукової системи з’являться значки WOT у вигляді різнокольорових кружечків, виставлені для кожного ресурсу. Інший значок сайту репутації знаходиться на панелі навігації браузера.
Колір піктограм нагадує кольори світлофора, кольори сигналізують про рівень довіри до сайту з боку користувачів. Поведіть курсор миші до значка, у вікні ви побачите інформацію про ступінь довіри до конкретного ресурсу. Доступний повний звіт під час переходу за посиланням із цього вікна.
При переході за посиланням на небезпечний сайт розширення WOT заблокує перехід, попередить користувача про потенційну загрозу. Користувач самостійно вирішує: закрити сторінку чи перейти на сайт. У будь-якому випадку він попереджений про небезпеку.
Прочитайте докладну статтю про сервіс WOT на сайті.
Перевірка сайту в WebMoney Advisor – 3 спосіб
Сервіс WebMoney Advisor належить платіжній системі WebMoney, яка працює з електронними грошима в Інтернеті. На цьому ресурсі можна дізнатися про репутацію сайту, якщо на ньому приймалися кошти системи електронних платежів.
Користувачі платіжної системи залишають відгуки на сайти. Система відгуків підтримується в актуальному стані, старі відгуки надсилаються до архіву.
- Увійдіть на сторінку WebMoney Advisor.
- Введіть адресу сайту, про яку потрібно отримати інформацію.
- Натисніть кнопку «Знайти сайт».
Є розширення WebMoney Advisor для браузерів Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari, можна встановити букмарклет, який працюватиме у будь-якому браузері.
Перевірити сайт на шахрайство Довіра в Мережі – 4 спосіб
За допомогою сервісу Довіра до Мережі (TrustOrg) користувач може перевірити будь-який сайт. Оцінки сайту виставляють зареєстровані користувачі сервісу. Їх небагато, тож власних оцінок мало.
Сервіс Довіра до Мережі оцінює сайти разом з оцінками інших сервісів.
Наприклад, я взяв сайт, який згадувався в блозі Лабораторії Касперського кілька років тому. Подивимося, як справи на сайті зараз.
За оцінкою сервісу Довіра до Мережі, цей сайт має негативний траст, це погано і викликає підозру.
Нижче наведено графік рівня довіри до сайту протягом року. Тут відображаються оцінки сайту, зроблені сервісом WOT, дані щодо приналежності сайту до спільноти WebMoney, інформація про перевірку сайту на віруси в Яндексі та Google Safe Browser.
Відомості про домен сайту на сервісі WhoIS – 5 спосіб
Сервіс WhoIS відображає дані про сайт: ім’я власника ресурсу, дату реєстрації домену, IP адресу сайту, розташування хостингу тощо.
- Після входу на сервіс WhoIS, введіть у поле для пошуку адресу сайту, натисніть кнопку «Search».
- Пройдіть капчу для захисту від роботів.
- Отримайте детальну інформацію про запитуваний ресурс.
Сервіс WhoIS перевіряє домен сайту, надає додаткові дані, корисні для оцінки ресурсу.
Перевірка сайту на шахрайство онлайн у VirusTotal – 6 спосіб
Онлайн сервіс VirusTotal перевіряє файли та посилання на віруси. Сервіс використовує у своїй роботі сканери антивірусних компаній. Перевірка проводиться за допомогою великої кількості антивірусних сканерів.
- Увійдіть на сайт VirusTotal.com, у формі центральної частини сторінки, відкрийте вкладку «URL».
- У полі “Search or scan a URL” введіть адресу сайту. Адресу сторінки сайту можна скопіювати з пошукового рядка браузера.
Наступне вікно відображає результати перевірки веб-сторінки. Тут показано загальні показники перевірки. В даному випадку мій сайт перевірили 66 антивірусних сканерів, вони не знайшли нічого небезпечного.
У вкладці «Detection» показані оцінки, представлені сайту антивірусними двигунами. У вкладці “Details” знаходиться технічна інформація, у вкладці “Community” зібрані коментарі зареєстрованих користувачів.
Докладніше про сервіс VirusTotal читайте тут.
Перевірка посилань в Dr.Web онлайн – 7 спосіб
Безкоштовний сервіс Dr.Web онлайн перевіряє файли та сайти на віруси.
- Увійдіть на сторінку Dr.Web онлайн, у полі «Перевірити посилання (URL)» вставте посилання на сторінку сайту, натисніть кнопку «Перевірити».
- Після перевірки відкриється вікно з інформацією, за якою можна зробити висновки про рівень безпеки цієї сторінки.
На моєму сайті є стаття про Dr.Web онлайн.
Репутація сайту в Kaspersky VirusDesk – 8 спосіб
Безкоштовний сервіс Лабораторії Касперського VirusDesk Kaspersky служить для онлайн перевірки файлів на віруси, перевірки сайтів по репутаційній базі Kaspersky Security Network. Антивірусний сервіс не перевіряє стан сторінки сайту, а відображає загальну репутацію на основі бази KSN.
- Відкрийте сервіс Kaspersky VirusDesk.
- Вставте посилання у відповідне поле, натисніть кнопку «Перевірити».
- Подивіться на результат за даними Kaspersky Security Network.
Детально про використання Kaspersky VirusDesk читайте тут.
Розширення Avast Online Security – 9 спосіб
Розширення Avast Online Security від популярного антивірусу Аваст оцінює сайти, орієнтуючись на величезну базу користувачів антивірусних продуктів компанії Avast. Розширення доступне для встановлення у всі основні браузери.
Рейтинг сайту відображається поруч із результатами пошуку та на панелі навігації браузера.
Докладнішу інформацію про безпеку сайту можна отримати, натиснувши на значок Avast Online Security, який знаходиться на панелі навігації.
Онлайн-перевірка посилань антивірусом Dr.Web — 10 способів
Онлайн-перевірка посилань антивірусом Dr.Web для браузера Google Chrome використовує у своїй роботі Dr.Web Anti-Virus Link Checker. Встановіть розширення у браузер за цим посиланням. Підтримуються браузери Google Chrome, Яндекс Браузер, Opera, Vivaldi і т.д.
Розширення вбудовується в контекстне меню браузера, звідки можна запустити його для перевірки сайту. Перевірка посилань відбувається на сервісі, що відкривається у вікні браузера.
Розширення Dr.Web автоматично перевіряє посилання у соціальних мережах ВКонтакті та Facebook.
Висновки статті
При необхідності користувач може перевірити сайт на шахрайство безкоштовно за допомогою онлайн сервісів та розширень для браузера. Онлайн сервіси перевіряють репутацію сайту, надають інформацію щодо домену, проводять перевірку на віруси.