Сьогодні користувачі, які вибирають для покупки сучасний роутер і цікавляться технічними характеристиками пристрою, стикаються з безліччю незрозумілих звичайній людині позначень. Наприклад, на коробках нових моделей TP-Link, Mercusys, Asus, Keenetic, D-Link, Tenda та інших брендів часто зустрічаються абревіатури BSS Color, Beamforming TX, MU-MIMO, 802.11 AX, DFS і т.д. Серед них можна бачити таке поняття, як DL OFDMA. Що таке OFDMA у wifi роутері та яку користь він несе? Розбираємось разом.
Що таке OFDMA (DL)?
Якщо ви відкриєте Вікіпедію або введете в пошуковій системі фразу «що таке OFDMA в роутері», то в результатах Яндекс або Google видасть вам тексти типу: «OFDMA — це множинний доступ з ортогональним частотним поділом каналів, який використовується в мережах Wi-Fi 6 (802.11 AX)» Є розширенням архітектури OFDM (мультиплексування з ортогональним частотним поділом каналів)». Або такий: «OFDMA є розрахована на багато користувачів технологією, яка здатна забезпечити одночасний двонаправлений зв’язок між точкою доступу і кінцевим користувачем».
Ви все зрозуміли? Саме, ось і я нічого не зрозумів, як і більшість із вас.
Простими словами, OFDMA – це технологія, яка поділяє один канал роутера на кілька підключених пристроїв одночасно.
На практиці це означає, що ви, наприклад:
- Ввели адресний рядок браузера адресу якогось сайту. Тобто відправили бездротовим каналом на роутер запит
- Маршрутизатор у свою чергу передає його на віддалений сервер в інтернеті.
- Далі отримує відповідь і передає її назад на ваш ПК, ноутбук або смартфон
- У вашому браузері відкривається сторінка
Все це відбувається в частки секунди, тому непомітно для ока, якщо сервер (комп’ютер), на якому розташовані файли сайту, розташований поруч. А якщо ви відкриваєте американський сайт, який знаходиться на сервері за океаном? Правильно, він відкривається суттєво повільніше, оскільки час очікування довший. Особливо це помітно, якщо ви користуєтеся VPN для Яндекс Браузера, Opera, Chrome або окремим додатком ВПН для Android (iOS).
А що якщо в інтернет через одну мережу wifi виходять одночасно відразу кілька користувачів?
Ваша думка – WiFi шкідливий? Так 22.58% Ні 77.42% Показати результати Надіслано голосів: 47235
- “Звичайний” роутер з WiFi 5 (стандарт 802.11 AC) отримує ці звернення і по черзі віддає відповідь кожному з клієнтів.
- А ось роутер, що підтримує OFDMA, відразу в одну дію відправляє дані на всіх користувачів. Що скорочує час очікування та підвищує швидкість роботи.
Тобто OFDMA здатний підтримувати більш високу швидкість роботи користувачів за високого навантаження. Коли в будинку або офісі одночасно працює безліч пристроїв – ноутбуки, ПК, смартфони, IP-камери спостереження, ТБ і т.д.
Для того, щоб наочно уявити продуктивність OFDMA, можна навести один простий приклад. Сьогодні один із найпоширеніших каналів WiFi 6 – 20 МГц. Його підтримують усі смартфони, ноутбуки та інші гаджети, які використовуються вдома чи на роботі. Так ось, при роботі OFDMA до одного роутера може бути підключено відразу кілька користувачів, кожен з яких спокійно без гальм буде дивитися онлайн відео з роздільною здатністю 4К.
При цьому система залишається досить гнучкою і може або розподіляти порівну навантаження між усіма клієнтами. Або навпаки, виділити пріоритет для одного і всі ресурси в певний необхідний момент направити на роботу з ним. Також DL OFDMA нерозривно працює у зв’язку з ще однією технологією – MU-MIMO.
Таким чином, канал 20 MHz на WiFi 6 буде використовуватися максимально ефективно. Особливо це важливо, якщо ви активно використовуєте системи розумного будинку та інші девайси з так званого світу Інтернету речей. Коли одночасно підключені пристрої до роутера величезна кількість, але вони вимагають собі виділення ресурсів тільки в окремі моменти. І потрібно розподілити навантаження в мережі таким чином, щоб вони не заважали роботі основних користувачів – комп’ютерів, ноутбуків, смартфонів або ТВ приставок.
Якщо ваші пристрої не підтримують WiFi 6, то роутер не буде використовувати OFDMA, і потенціал даного стандарту бездротового зв’язку не буде повністю розкритий. А значить і переплачувати за наявність OFDMA у маршрутизаторі немає сенсу.