Вбудований інструмент Windows — «Системний монітор» надає цілий набір функцій, якими мало хто користується, однак у ряді випадків вони можуть бути корисними. Одна з них — створення звіту про продуктивність чи діагностику системи.
У цьому матеріалі докладно про те, як створити такі звіти в Windows 11, 10 та попередніх версіях системи, у чому їх відмінності та чим вони можуть бути корисними.
Команда створення звіту
Звіт про продуктивність системи може бути корисним, наприклад, у таких ситуаціях:
- Комп’ютер гальмує, гріється чи інакше дивно себе «веде», проте відловити проблему в диспетчері завдань не вдається.
- Ви спостерігаєте проблеми з продуктивністю під час запуску певних програм чи ігор і потрібно відстежити, що саме відбувається у процесі.
- Є необхідність отримати базову діагностичну інформацію про компоненти та продуктивність системи.
- Потрібно передати докладну інформацію про систему та процеси фахівця для розбору та допомоги з вирішенням проблем, що виникли.
Один із найпростіших способів запустити створення звіту про продуктивність системи — командний рядок або діалогове вікно «Виконати». Кроки будуть наступними:
- Натисніть клавіші Win + R на клавіатурі, або запустіть командний рядок від імені адміністратора, введіть команду perfmon / report і натисніть Enter.
- Буде запущено збір даних у реальному часі для створення звіту про продуктивність системи, що включає додаткову діагностичну інформацію, яка займе одну хвилину. Якщо вам потрібно відстежити те, що відбувається, ви можете виконати їх безпосередньо під час збору даних.
- В результаті буде згенерований і показаний звіт, що містить набір відомостей про систему, а саме: попередження, які можуть включати інформацію про помилки або «вузькі місця системи»:
- Інформацію про базові перевірки системи:
- Відомості про конфігурацію та продуктивність з розбивкою по різних компонентах (процесор, мережа, диск, оперативна пам’ять) та процеси, зібрані протягом хвилини:
Цю інформацію можна використовувати для того, щоб зрозуміти, що саме призводить до непередбачуваної (або передбачувано неправильної) поведінки комп’ютера і вжити тих чи інших дій. Також можна передати файли звіту будь-кому для аналізу, про що далі в інструкції.
Графічний інтерфейс утиліти “Системний монітор”
Другий варіант – запуск створення звіту в графічному інтерфейсі Системного монітора Windows:
- Запустіть «Системний монітор»: натисніть клавіші Win+R , введіть perfmon і натисніть Enter, або використовуйте пошук у панелі завдань.
- Перейдіть до розділу “Продуктивність” – “Групи збирачів даних” – “Системні”.
- Тут ви побачите два пункти “System Diagnostics (Діагностика системи)” і “System Performance (Продуктивність системи”. За допомогою команди в першій частині статті ми отримували перший. Другий варіант – менш детальний і не включає попередження та інформацію про конфігурацію, тільки звіт про продуктивність”.
- Щоб запустити створення звіту, натисніть правою кнопкою миші по одному з двох пунктів і натисніть «Пуск», дочекайтеся завершення створення звіту (після запуску значок вибраного пункту зміниться, а після закінчення повернеться у вихідний стан).
Сам звіт ви зможете знайти у розділі «Звіти» — «Системні» та переглянути його так само, як під час використання командного рядка. Звіти, створені за допомогою команди, також будуть збережені та доступні у вказаному розташуванні.
Додаткова інформація
Додаткові відомості, які можуть бути корисними у контексті «Системного монітора» та звітів про продуктивність:
- Файли звітів зберігаються в папці C:\perflogs\System\ проте, якщо ви хочете їх передати комусь оптимальним варіантом буде відкрити звіт у «Системному моніторі», натиснути по значку відкриття папки з даними, виділити всі файли ( Ctrl+A ), потім скопіювати ( Ctrl+C або контекстне меню).
- Запустивши report.html з папки з файлами звіту, ви можете переглянути його в будь-якому браузері (але інші файли в папці також необхідні).