13 способів зробити камін своїми руками, покрокова інструкція: фото, відео, схеми та креслення + 6 проектів безкоштовно

Камін це піч з відкритою фронтальною частиною камери згоряння. Конструкція використовується не тільки для обігріву приміщення, але як елемент декору. Поширені каміни з імітацією полум’я за допомогою електричних ламп. Власник квартири чи будинку може виготовити декоративний камін самостійно, використовуючи підручні матеріали та рекомендації по виготовленню камна своїми руками.

Зміст

  1. Камін із гіпсокартону – покрокова інструкція з фото
  2. Камін із цегли: покрокова інструкція з фото
  3. Камін із коробок: покрокова інструкція з фото
  4. Камін із пінопласту: покрокова інструкція з фото
  5. Дерев’яний камін своїми руками: покрокова інструкція з фото
  6. Камін із металу своїми руками: покрокова інструкція з виготовлення
  7. Електричний камін своїми руками: покрокова інструкція з фото та відео
  8. Чавунний камін
  9. Водяний камін своїми руками: покрокова інструкція
  10. Вуличний камін своїми руками: покрокова інструкція
  11. Камін із каменю своїми руками
  12. Газовий камін
  13. Гелевий камін
  14. Історія виникнення каміна
  15. Завантажити схеми та креслення камінів з розрахунками
  16. Призначення каміна
    1. Для опалення
    2. Декоративний фальш камін
  17. Конструктивні особливості та елементи
  18. Типи камінів за конструкцією
    1. Англійський
    2. Швейцарський, або альпійський
    3. Камін Рамфорда
    4. З вбудованою камінною топкою
    5. Напіввідкритий
  19. Різновиди камінів за місцем розташування
    1. У квартирі чи будинку
    2. Вулична піч-камін
  20. Вибір місця розміщення
    1. Кутовий
    2. Торцевий
    3. Пристінний
  21. Архітектурні стилі
  22. Як прикрасити каміни до свята

[згорнути]

Камін із гіпсокартону – покрокова інструкція з фото

Камін із гіпсокартону своїми руками не передбачає використання топки та відкритого полум’я. Конструкція є декоративною та може облаштовуватися у багатоквартирних будинках. Для імітації полум’я використовуються світлодіодні гірлянди та додаткові елементи декору (гілки або каміння). Можливе встановлення рідкокристалічної панелі з нагрівальним елементом.

Камін із гіпсокартону
Камін із гіпсокартону можна встановлювати у багатоквартирних будинках.

Проект каміна, креслення, схеми та оптимальні розміри

Оскільки конструкція не передбачає використання димоходу, проектна документація не потрібна. Власник визначає зону встановлення конструкції, орієнтуючись на розташування предметів інтер’єру. Потім провадиться розрахунок необхідних матеріалів. Габарити каміна можуть бути будь-якими, але рекомендується співвідносити розміри із площею кімнати.

Завантажити безкоштовно проекти, креслення, схеми та розміри камінів із гіпсокартону

Якщо планується установка рідкокристалічного екрану, необхідно заздалегідь розробити схему фасадної частини каміна з вікном для монтажу устаткування. Поруч із каміном повинна бути розетка з автоматичним запобіжником, розрахованим на потужність до 2 кВт (у разі використання нагрівального елемента).

Необхідні матеріали та інструменти

До базового списку матеріалів та інструментів входять:

  • металевий профіль чи дерев’яний брусок;
  • гіпсокартон (стандартний або вологостійкий);
  • шурупи для збирання конструкції;
  • електричний шуруповерт;
  • гіпсова штукатурка;
  • акрилова ґрунтовка;
  • кисть та широкий шпатель;
  • синтетична сітка та металеві куточки;
  • елементи декору;
  • креслярський та вимірювальний інструмент;
  • гідравлічний рівень;
  • провід для підключення імітації вогню.

Складання каркасу

Каркас збирається із металевого профілю або дерев’яного бруса квадратного перерізу. Нарізані заготовки з’єднуються саморізами, конструкція кріпиться до поверхні стіни. Необхідно заздалегідь передбачити напрямні для виготовлення імітації камери топки і визначити точки введення електричної проводки.

Каркас каміна із металевого профілю
Каркас каміна потрібно збирати із металевого профілю.

Обшивка листами ГКЛ та оздоблення конструкції

Гіпсокартон нарізається на заготовку будівельним ножем, панелі кріпляться шурупами через кожні 200 мм. При закручуванні гвинтів не слід докладати зайвих зусиль. Після закінчення обшивки проводиться обробка поверхні ґрунтом. Зазори між листами заповнюються спеціальною сумішшю та заклеюються синтетичною сіткою.

Обшивка листами ГКЛ
Металевий профіль обшивається листами гіпсокартону.

Потім проводиться штукатурення поверхні. Для підвищення міцності кромок кріпляться металеві куточки, які потім закриваються шаром штукатурки. Поверхня шліфується наждачним папером, а потім фарбується або покривається плівкою, що імітує деревину. У камеру топки укладається гірлянда з додатковими елементами або ставиться екран.

Фото готових камінів із гіпсокартону

На серії фото представлені каміни, виготовлені із листів гіпсокартону на металевому каркасі. Матеріал дозволяє робити конструкції складної геометричної форми.

Відео з виготовлення каміна з гіпсокартону

Процес виготовлення каміна з гіпсокартону не відрізняється від процедури побудови легких каркасних перегородок. У відеороликах представлена ​​послідовність дій при виготовленні каркасу та обшивці зовнішніх поверхонь листами гіпсокартону.

Монтаж камина из Гипсокартона!

Камін із цегли: покрокова інструкція з фото

У приватних будинках можливе облаштування дров’яного каміна, виготовленого з жаростійкої шамотної цегли. Конструкція облаштовується на фундаменті, що оберігає підлогове покриття та стіни від перегріву та займання. Камін може облаштовуватись усередині стіни або прилаштовуватися до неї – тип конструкції визначає власник будинку.

Камін із цегли
Камін, споруджений із цегли.

Влаштування каміна відкритого типу

Стандартний камін відкритого типу представляє собою основу, на якій знаходиться фронтальна частина, прикрашена декоративними елементами (портал). У центрі встановлена ​​топка з відбивним елементом, що спрямовує тепло в приміщення. Продукти згоряння виходять через димохід і трубу на вулицю, але частина газів потрапляє до приміщення та видаляється вентиляцією.

Паливник

Дрова або інше паливо укладають у нішу, що складається з горизонтальної подової частини (можливе встановлення чавунного колосника) та паливника – зони окислення пального. Під паливником знаходиться додаткова порожнина, яка з’єднується із приміщенням (піддувало, оснащене дверцятами). Задня стінка камери у верхній частині має нахил, що дозволяє відбивати тепло у приміщення. У частині камінів похили роблять і бічні стінки.

топливник з шамотної цегли
Ніша призначена для укладання дров, а додаткова порожнина поєднується з піддувалом.

Димохід

У верхній частині топливника є вертикальний канал, через який видаляються продукти згоряння. Димохід закінчується трубою, що піднімається над поверхнею даху будинку, забезпечуючи природну тягу. У конструкції передбачається металева засувка, яка закриває канал (замикається після закінчення використання каміна).

Димохід
Вертикальний канал топливника необхідний видалення продуктів згоряння. За допомогою труби відбувається природна тяга.

Основа

Камін облаштовується на кам’яній або цегляній основі, де роблять нішу для зберігання дров. Вона має наскрізний канал, через який подається додаткове повітря камеру згоряння.

Основа для каміна
Основа каміна з нішою для зберігання дров.

Портал

Це фронтальна частина каміна, що має у класичних конструкціях П-подібну конфігурацію. Зовнішній вигляд порталу залежить від стилю оформлення каміна. Наприклад, у приміщеннях, оброблених у стилі кантрі, можна використовувати портали Д-подібної конфігурації.

Портал каміна
Найчастіше портал для каміна має П-подібну конфігурацію.

Небезпека дров’яних камінів для здоров’я та навколишнього середовища

При згорянні дров у каміні утворюється чадний газ, у якому є діоксид азоту, формальдегіди, частинки важких металів і дрібна зола. Тривале вдихання диму викликає у людей захворювання легень, серцево-судинної системи та підвищує ризик розвитку астми.

Дров'яні каміни
Дров’яні каміни завдають шкоди здоров’ю людини, у деяких випадках сприяють появі хвороби легень.

Викинуті через димар дрібнодисперсні частинки осідають на поверхні ґрунту, а потім переносяться вітром на сусідні ділянки. Для зниження негативного ефекту в димарях встановлюють фільтри, а в будинках монтують установки (бризери) для насичення повітря киснем.

Розрахунок розмірів каміна: креслення та схема

При розрахунку габаритів каміна враховуються площа та об’єм приміщення. Наприклад, для нормального режиму горіння місткість топки має становити не менше 1,5-2% від об’єму кімнати, де знаходиться камін. Площа переднього вікна топки становить 0,2-0,4 м². Важливо зважити на висоту камери згоряння: при заниженні параметра збільшується обсяг диму, що викидається в приміщення.

Розмір каналу викиду газів залежить від розмірів фронтального вікна камери згоряння. Нормативами передбачено значення не більше 10% від площі вікна. Власнику будинку рекомендується замовити розробку креслярської документації в компанії, що спеціалізується на будівництві камінів, або придбати готовий пакет документації.

Основні правила при зведенні та підготовчі роботи

Перед початком будівництва визначається місце розташування каміна, який має віддавати тепло у різні боки. Конструкція облаштовується біля капітальної стіни, де на етапі будівництва будинку встановили димар. У дерев’яних будинках слід передбачити захист конструкцій від нагріву, труба не повинна стикатися з кроквами або перекриттями.

Місце розташування каміна
Правильне розташування каміна у приміщенні.

У приміщенні мають бути вентиляційні канали, які рекомендується розташувати поруч із димарем. Якщо в будинку не передбачені подібні канали, слід розробити окремий проект вентиляції кімнат. Використовувати каміни у приміщеннях без притоку свіжого повітря забороняється.

Матеріали для спорудження каміна

Для виготовлення каміна використовується цегла кількох різновидів:

  1. Стандартна червона цегла марки М200 і вище, що витримує циклічне нагрівання до +1000°С з наступним поступовим охолодженням до кімнатної температури. Необхідно вибрати партію виробів із різницею у розмірах у межах 2 мм. Цілісність цегли перевіряється легким постукуванням: придатний для будівництва матеріал видає легкий дзвін.
  2. Вогнетривка шамотна цегла без внутрішніх каналів, призначена для формування паливника. Заводи випускають вироби різного розміру та конфігурації, що дозволяє облаштовувати простір складної форми.
Матеріали для каміна
Камін можна спорудити як з червоної цегли М200, так і вогнетривкої шамотної.

Ціни на вогнетривку цеглу

Прямокутна цегла марки ШБ-5 поставляється за ціною від 15 грн. за штуку. Фасонні цеглини коштують в 3-4 рази дорожче (залежить від конфігурації та розмірів). При покупці будівельного матеріалу необхідно робити 10% запас (на випадок бою або форс-мажору при кладці топки каміна).

Розчини для кладки камінів

Стандартні цементні суміші не придатні для кладки камінів через низьку стійкість до перепадів температур. Через різницю температурних деформацій цегли та піщано-цементної суміші відбувається руйнування стінок. Після кількох циклів нагрівання та охолодження може статися обвалення частини кладки.

Суміш для кладки каміна роблять на основі піску та глини (матеріалів, з яких виготовлена ​​цегла). Співвідношення компонентів підбирається досвідченим шляхом, допускається введення невеликої частки сполучної речовини (наприклад, портландцементу). Отримана суміш не повинна мати грудок, що погіршують адгезію.

Суміш для кладки каміна
Розчин для кладки каміна обов’язково має складатися з піску та глини.

Додавання зайвої кількості глини дозволяє формувати тонкі шви («жирний» розчин), але при випаровуванні води відбувається усадка матеріалу. У процесі експлуатації каміна такий розчин починає кришитися і висипатися із щілин.

Для приготування суміші використовується річковий пісок, який попередньо просівається через сито з розміром комірки 1,5 х1, 5 мм.

Для перевірки пластичності суміші необхідно скачати кульку діаметром 50 мм, яка стискається між двома поверхнями. Поява тріщин на самому початку процесу стиснення вказує на знижену пластичність. Еластичність вважається надмірною з появою розломів при стисканні на 50% і більше. При нормальній пластичності дефекти поверхні кульки з’являються при стисканні на 30-33%.

Ціни на вогнетривкий розчин

Готова вогнетривка суміш поставляється у паперових пакетах по15 – 25 кг. Вартість мішка починається від 100 грн. і може сягати більше 200 грн.  Для виготовлення використовується шамотний порошок та каолін. Матеріал зберігає механічну міцність при нагріванні +1600°С.

Ціни на вогнетривкий розчин
Вогнетривкий розчин для кладки камінів.

Необхідний інструмент та пристосування

Для будівництва каміна знадобляться:

  • кирка та молоток для розламування цегли;
  • провило для розгладження розчину;
  • пристрій для замішування розчину (дерев’яна лопатка або міксер);
  • водяний чи лазерний рівень;
  • кисть для видалення слідів пилу з цегли перед укладанням;
  • напилок з грубою поверхнею для підгонки цегли;
  • креслярський інструмент;
  • гумова киянка для ущільнення цегляної кладки;
  • кельму для нанесення розчину;
  • розшивка для формування зовнішньої частини шва.

Крім того, необхідно підготувати ємності для замішування розчину та електричний дриль або перфоратор, вони дозволяють прискорити процес отримання будівельної суміші міксером.

Для обрізки цеглини можна використовувати електричну болгарку. Для монтажу декоративної кахельної плитки знадобиться інструмент для ламання елементів.

Устаткування фундаменту

Оскільки маса цегляного каміна досягає 1000 кг і більше, то конструкція встановлюється на фундамент. Основу рекомендується передбачити на етапі будівництва будинку та не пов’язувати опору з фундаментом будівлі. Перед початком виготовлення фундаменту необхідно зробити виріз у підлозі, опорна плита має габарити на 150-200 мм більше, ніж майбутній камін.

Дерев’яна підлога прорізається ножівкою, бетонні перекриття руйнуються перфоратором. Потім у ґрунті викопується яма глибиною до 600 мм, дно трамбується і засипається великим піском, його шар має бути товщиною 100-150 мм. Потім необхідно зволожити та утрамбувати пісок, насипати шар щебню завтовшки 100 мм і знову ущільнити все.

Устаткування фундаменту
Схема основи фундаменту та фундаменту самого каміна.

Для заливки фундаменту виготовляється опалубка з дошок або фанери, короб повинен бути на 150 мм нижче за рівень підлоги. Нижня частина фундаменту заливається на 150 мм сумішшю цементу з піском і щебнем, а потім хрест-навхрест укладається арматура діаметром 10 мм (розмір квадрата 100х100 мм). Об’єм опалубки, що залишився, заповнюється піщано-цементним (у пропорції 1:3) розчином, який вирівнюється по верхній кромці короба правилом.

Для застигання основи потрібно 28 діб. Рекомендується періодично змочувати верхню частину водою та накривати поліетиленом (для захисту від появи тріщин). Після випаровування вологи опалубка знімається і укладається шар червоної цегли, який закривається листом гідроізолятора. Поверх кладеться другий шар цегли, що знаходиться на рівні підлоги або на 20-50 мм вище. Отримані поверхні мають бути горизонтальними (перевіряється рівнем).

Кладка каміна з цегли

Цегляна кладка виконується рядами, рекомендується заздалегідь підготувати схему із зазначенням розташування цегли. Будівельні матеріали попередньо сортуються для кожного ряду, цегла кладеться рівними гранями назовні. Потім проводиться обрізка кутових або додаткових елементів, розмір шва рекомендується утримувати не більше 5 мм. Для забезпечення рівномірного проміжку можуть використовуватися калібровані дерев’яні або пластикові рейки.

Камін викладається без цементу до каналу, що забезпечує відведення диму з приміщення. Кожен викладений ряд перевіряється рівнем одночасно контролюється вертикальність стін. Подібна технологія дозволяє підготувати цеглу для кладки задньої стінки, що відбиває, в топковій камері. Перед розбиранням на цеглу наносять маркування, що дозволяє визначити положення елемента в конструкції.

Схема з розташуванням цегли.
Схема з розташуванням цегли.

Перед початком кладки замішують розчин, цеглу послідовно кладуть у воду на 2-3 хвилини (до моменту припинення виходу бульбашок повітря). Розчин наносять кельмою, а потім гумовою киянкою формують шов завтовшки 5 мм. Якщо камінь просідає, потрібно внести додаткову порцію суміші.

Кожен ряд кладеться від кутів, товщина шва контролюється рейкою, одночасно рівнем перевіряється горизонтальність рядів. Надлишки суміші стирають з поверхонь вологою ганчіркою. Якщо в паливнику передбачені колосникові грати, то роблять направляючі пази. У міру викладання рядів необхідно перевіряти рівнем або схилом вертикальне положення стінок.

Камин своими руками. Порядовка.

Зведення димаря

Після завершення кладки склепіння паливника з отвором для відведення диму починається зведення димоходу з прямокутним або квадратним перетином. Цеглу кладуть рядами від порталу каміна з урахуванням перекриття рядів на 50% довжини цегли. При кладці не допускаються перекоси елементів, розчин наноситься за аналогією до зведення нижньої частини каміна.

Димар виконаний у вигляді похилого коліна, яке переходить у вертикальний канал. Подібна конструкція знижує циркуляцію повітряних потоків та запобігає попаданню в камін атмосферних опадів.

Схема димаря для каміна.
Схема димаря для каміна.

На місці зламу відбувається гасіння іскор та осідає зола, яку необхідно видаляти вручну. В іншому випадку відкладення перекривають канал відведення газів і порушують тягу.

Формування арки

Варіанти оформлення арки:

  1. Прямолінійна конструкція збирається зі сточених на клин цегли. Такий спосіб зведення трудомісткий і рідко використовується у будівництві.
  2. Півкругла арка, яка будується за шаблоном із фанери. Цегла укладається на тимчасову основу, зазор заповнюється розчином. Для підвищення міцності конструкції цегла спилюється на конус.
  3. Променева, що відрізняється від напівкруглого радіусом закруглення. У таких арках число цегли завжди непарне, центральний камінь є замковим.

Облицювальні роботи

Зовнішня частина каміна може фарбуватися або облицьовуватись плиткою або іншим негорючим декоративним матеріалом. Допускається збереження цегляної кладки на фасаді: шви розшиваються в процесі кладки, а з цегли видаляються сліди розчину.

Облицювання каміна
Облицювання каміна кахельною плиткою.

Кахельна плитка укладається на вогнетривку суміш, зазори між елементами регулюються пластиковими клинами (видаляються після засихання розчину). Шви затираються розчином, надлишки матеріалу видаляються вологою ганчіркою.

Введення в експлуатацію

Після закінчення монтажних робіт необхідно дочекатися випаровування вологи з розчину кладки. Конструкція сушиться при кімнатній температурі протягом 12-14 діб, наявні заслінки необхідно тримати у відкритому вигляді. Перші запуски робляться з невеликою кількістю дров, що дозволяє видалити залишки вологи з цегли та розчину.

Відео: будівництво каміна з цегли

У роликах, представлених приватними будівельниками та бригадами, наведено покроковий алгоритм підготовки до зведення каміна, перераховані можливі складнщі при облаштуванні основи та підгонки цегли.

Как сделать камин из кирпича с дровяником и стеклянной дверкой своими руками за 100 часов.

Відео: кладка каміна

Процедура кладки каміна представлена ​​у відеороликах, знятих будівельними бригадами. Аналіз інформації дозволить зрозуміти тонкощі виконання робіт.

Завантажити проекти каміна, схеми та креслення

Власник будинку може завантажити готові проекти камінів із зазначенням габаритних розмірів та норм витрати матеріалів. Інформація є довідковою, оскільки необхідно співвіднести схеми з габаритами приміщень та врахувати особливості конструкції будинку.

Проекти цегляних камінів

Фото готових камінів із цегли

На серії фотографій наведено варіанти готових конструкцій, встановлених у житлових будинках. Власник може вибрати рішення, що сподобалося, або створити власний дизайн на основі декількох конструкцій. При цьому необхідно враховувати розміри приміщення та вартість спорудження каміна.

Вартість встановлення цегляної печі-каміна

Вартість кладки каміна залежить від розмірів конструкції та територіального розташування будинку. Стартова ціна в обласних містах за кладку стартує від 10 тис. грн., Деякі компанії вказують вартість за 1 цеглу. Ціна стандартного каміна з урахуванням матеріалів та послуг муляра становить 25-30 тис. грн. і вище.

Піч-камін із цегли.
Піч-камін із цегли.

Камін із коробок: покрокова інструкція з фото

Бюджетний варіант декоративного каміна можна виготовити із щільного картону, який використовується як тара для побутової техніки або фруктів. Облаштування конструкції займає 2-3 години, але необхідно передбачити декоративне оздоблення зовнішніх поверхонь. Для імітації полум’я використовується електрична гірлянда, картонні панелі з’єднуються за допомогою металевих скоб та клейового пістолета.

Камін із коробок
Камін із коробок відмінно виглядає як декор.

Короткий алгоритм дій:

  • Камін із коробок своїми руками
  • Інструкція з виготовлення каміна із коробок.
  • Підготувати картонні коробки для бічних стінок, кришки та фасаду.
  • Встановіть верхню кришку на симетричні стіни.
  • Підрізати надлишки матеріалу та клею будівельним ножем.
  • Наклеїти пінопластовий багет на зовнішні панелі (відповідно до розробленої схеми).
  • Оклеїти місця стику картонних листів тонким папером, а потім пофарбувати конструкцію водоемульсійною фарбою.
  • Укласти в топку шар вати і змонтувати кілька гілок, що імітують дрова.
  • Встановити серед вати та «дрів» гірлянду, яка потім підключається до побутової мережі змінного струму або блоку батарейок.
Інструкція з виготовлення каміна із коробок.
Інструкція з виготовлення каміна із коробок.

Проект каміна з коробок, креслення, схеми та оптимальні розміри

Оскільки конструкція носить декоративний характер, достатньо розробити схему оформлення фасаду з урахуванням наявних матеріалів. Камін має висоту в межах 1-1,3 м завширшки до 1 м. Глибина конструкції становить 200-300 мм, кріплення до стіни не передбачається. Власник квартири або будинку може виготовити конструкцію, що обрамляє предмети інтер’єру (наприклад, комод або буфет).

Завантажити проекти, креслення, схеми та розміри флешкамінів із коробок

Фото камінів із картону

На фотознімках представлені саморобні каміни з картонних листів, встановлені у житлових та дитячих кімнатах. Власник будинку може розробити власну схему, що враховує дизайн та конфігурацію приміщення.

Відео з виготовлення каміна з коробок

У відеоролику представлена ​​послідовність дій під час виготовлення картонного каміна. Окремо показані способи з’єднання листів картону та встановлення декоративних елементів.

КАМИН из КАРТОНА СВОИМИ РУКАМИ

Камін із пінопласту: покрокова інструкція з фото

Оскільки конструкція з картону має грубий зовнішній вигляд, замість паперу можна використовувати пінопласт. Матеріал обробляється різальним інструментом та з’єднується клеєм. У конструкції передбачається світлодіодна імітація полум’я. Використовувати лампи розжарювання заборонено через горючість пінопласту.

Камін із пінопласту
Камін із пінопласту

Плюси та мінуси конструкції

Переваги конструкції:

  • швидкість виготовлення;
  • підвищена міцність (порівняно з картонною);
  • низька вартість матеріалів;
  • якість поверхні.

Недоліком конструкції є горючість матеріалу: дія нагрітих предметів або відкритого полум’я призводить до загоряння каміна. При горінні виділяються токсичні речовини. Пінопласт руйнується при попаданні на поверхню органічних розчинників.

Камін із пінопласту фото
Одним із недоліків каміна з пінопласту є горючість матеріалу.

Розливати воду на пінопласт не слід, оскільки матеріал вбирає вологу та починає покриватися цвіллю.

Стилі та варіанти

Основні напрямки та стилі:

  1. Класичний, що відрізняється строгими та простими контурами.
  2. Сучасний, або модерн, що передбачає використання оригінальних поєднань кольорів та сміливі дизайнерські рішення. Наприклад, імітація полум’я встановлюється у вогнищі, розташованому між прямокутними панелями.
  3. Мінімалістичний, або хай-тек, придатний для приміщень з відповідним оздобленням.
  4. Прованс або кантрі, що передбачають ажурне зовнішнє оздоблення та округлі форми.
Класичний камін з пінопласту
Камін із пінопласту в класичному стилі.

Підготовчі роботи

На етапі підготовки необхідно визначити місце встановлення каміна, а потім розробити схему зовнішнього оформлення. Перевагою пінопластової конструкції є мала вага, що дозволяє переносити виріб з однієї кімнати до іншої.

Необхідні матеріали та інструменти та підготовка картонної основи

Мінімальний набір інструментів та матеріалів:

  • листи екструдованого пінополістиролу завтовшки 30 мм;
  • універсальний клей для з’єднання деталей з пінополістиролу;
  • шурупи для посилення конструкції;
  • листи картону;
  • акрилова емаль для фарбування зовнішньої поверхні;
  • будівельний ніж;
  • декоративних елементів.

Для виготовлення каміна слід зібрати основу з листів картону, які з’єднуються клеєм чи скотчем. Каркас дозволяє підвищити жорсткість конструкції. Потім на картоні кріпляться панелі з пінопласту, клей наноситься на всі поверхні, що сполучаються. Для підвищення жорсткості та міцності використовуються шурупи.

Слід виготовити прямокутну основу (наприклад, з 2 аркушів пінополістиролу), зверху імітація каміна оснащується полицею із ще одного аркуша пінопласту або стільниці із ДСП від кухонних гарнітурів. Після затвердіння клею можна розпочати оформлення фасадної частини каміна.

Оформлення та декор

Для обробки зовнішньої частини може використовуватися фольга, різноколірний папір, пінопластовий багет або інші матеріали. Можна зімітувати цегляну кладку: цегла вирізається з щільного картону, розмір елементів розраховується за габаритами каміна.

Камин из пенопласта в виде кирпичной кладки.
Камин из пенопласта можно оформить в виде кирпичной кладки.

Після оформлення імітації кладки проводиться обклеювання поверхні серветками (на клей ПВА), що дозволяють приховати дефекти картонних деталей. Наступне фарбування поверхні з тонуванням дозволяє надати цегляній кладці реалістичного вигляду.

На верхню полицю викладаються елементи декору (наприклад, квіти чи вази).

Вогонь для фальш-каміна

Для імітації полум’я використовують світлодіодні гірлянди чи стрічки з лампами жовтого чи оранжевого кольору. Необхідно пам’ятати про підвищену пожежну небезпеку конструкції.

Вогонь для фальш-каміна
Щоб імітувати вогонь у каміні, можна скористатися гірляндою.

Відео з виготовлення пінопластового каміна

У роликах продемонстрована послідовність дій з нарізування та з’єднання листів пінопласту. Відео можна використовувати як навчальний матеріал для самостійного виготовлення каміна.

Камин из пенопласта своими руками!🎄🎄

Фото камінів із пінопласту

На фото представлені готові каміни з пінопласту в різних стилях.

Дерев’яний камін своїми руками: покрокова інструкція з фото

Використовуючи дерево або фанеру, можна виготовити камін із збільшеними габаритами, але для імітації полум’я у такому разі застосовуються світлодіоди. Забороняється встановлювати нагрівальні елементи або джерела відкритого вогню.

Дерев'яний камін
У дерев’яному каміні заборонено встановлювати відкриті джерела вогню.

Вибір матеріалу

Для виготовлення каміна можуть використовуватись:

  • паркетна дошка або ламіновані панелі;
  • деревинно-стружкова плита з плівковим покриттям, що імітує деревину;
  • натуральна деревина (наприклад, меблеві щити);
  • листи багатошарової фанери.

Паркетна дошка

Паркетна дошка покрита натуральним шпоном та залакована. Вироби мають акуратний зовнішній вигляд. Для з’єднання використовують штатний замок. Ламінований паркет відрізняється типом основи і зменшеною міцністю.

ДСП

Плити з деревної стружки мають збільшені габарити, що дає змогу знизити кількість ліній з’єднання при виготовленні каміна. Недоліком матеріалу є гігроскопічність та необхідність встановлення захисних елементів на оброблені кромки (наприклад, плівки з імітацією структури деревини).

Натуральна деревина

Натуральна деревина у вигляді готових дощок вимагає подальшої обробки поверхні. Після виготовлення корпусу каміна потрібно просочити деревину оліфою, потім покрити шаром яхтного лаку. Вироби добре вписуються в приміщення з будь-яким дизайном. Існують готові декоративні фасади, що імітують каміни, виготовлені із деревини різних порід.

Фанера

Перевагою фанери є підвищена стійкість до дії вологи. Фасадні поверхні просочуються оліфою чи іншим захисним матеріалом, та був покриваються шаром лаку. При будівництві каміна слід продумати спосіб з’єднання панелей, оскільки необхідно приховати торцеві зрізи листів, на яких видно шарувату структуру матеріалу.

План робіт

При виготовленні саморобного дерев’яного каміна необхідно:

  1. Розробити ескіз або креслення із зазначенням розмірів конструкції.
  2. Зібрати силовий каркас із дерев’яного бруса, елементи з’єднуються шурупами або металевими куточками.
  3. Нарізати заготовки фасадних панелей з урахуванням обраного способу кріплення. Дерев’яні елементи з’єднуються шурупами, головки розташовуються у прихованих місцях. Замість гвинтів можна застосовувати столярний клей та дерев’яні штифти.
  4. Встановити елементи зовнішнього декору та камінну полицю, а потім оформити осередок. Для імітації полум’я може використовуватись гірлянда або рідкокристалічний дисплей.
  5. Встановити конструкцію та перевірити роботу системи імітації полум’я.
Декоративный камин из дерева.

Відео виготовлення дерев’яного порталу для каміна

У відеороликах представлені послідовність дій при розробці та виготовленні конструкції, показані типові помилки під час проведення столярних робіт, що призводять до поломки дерев’яних елементів.

Декоративный камин своими руками. Изготовление основы. Часть первая. fireplace portal

Фотогалерея дерев’яних обрамлень для каміна

На фотознімках показані каміни, виготовлені власниками будинків або невеликими приватними майстернями. Можна придбати готовий виріб, замовити його виготовлення за вибраним зразком або зібрати конструкцію самостійно.

Ціна готових дерев’яних порталів для каміна

Ціна готових порталів, виготовлених з листів ДСП, покритих натуральним шпоном, починається від 6 тис. грн. Вироби виготовлені китайськими заводами (наприклад, Royal Flame). Конструкція дозволяє встановити всередині електричного нагрівача потужністю до 2 кВт.

Камін із металу своїми руками: покрокова інструкція з виготовлення

Металевий камін виготовляється із листової сталі або відливається із чавуну. Конструкція витримує нагрівання до +1000 ° С і є альтернативою камінам з цегли або каменю. У процесі роботи відбувається нагрівання зовнішньої поверхні конструкції, яка опалює приміщення. Бюджетним варіантом металевого каміна є пічка-буржуйка, що використовується для опалення побутових будівель та дачних будинків.

Камін із металу
Камін із металу не потребує періодичного обслуговування.

Вас може також зацікавити стаття – “Піч своїми руками,25 схем з покроковими інструкціями і кресленнями“.

Плюси і мінуси

Переваги металевого каміна:

  • простота конструкції;
  • легкість очищення камери згоряння від залишків палива;
  • не потребує періодичного обслуговування;
  • підвищена тепловіддача;
  • не потребує облаштування бетонного фундаменту.

Недоліки конструкції:

  • підвищена пожежна небезпека;
  • ризик отримання опіків у разі випадкового контакту з корпусом;
  • швидке охолодження після припинення горіння;
  • необхідність облаштування каналу для відведення газів.

Різновиди конструкцій

Основні типи металевих камінів:

  1. Металеві каміни, що встановлюються вздовж стін або кутах приміщень, що працюють на твердому паливі.
  2. Навісні або вбудовані конструкції з електричними нагрівальними елементами.

Каміни можна розділити на категорії за призначенням:

  • для обігріву приміщень;
  • комбіновані пристрої (для опалення та розігріву їжі);
  • мангали, призначені для приготування страв на вугіллі;
  • декоративні вироби є частиною інтер’єру приміщення.
Камін з металу кутовий
Металевий камін можна розташувати у кутку приміщення.

Камін може повністю виготовлятися зі сталевого листа з додатковими декоративними елементами з бронзи або міді. Існують конструкції комбінованого типу: портал викладається із цегли або іншого термостійкого матеріалу, а порожнина камери згоряння виготовляється із сталевого листа.

З металевою топкою

Для виготовлення топки використовується сталевий лист завтовшки не менше 3 мм. Заготовки нарізаються відповідно до попередньо розробленої креслярської документації, а потім з’єднуються електродуговим зварюванням на оправці, що дозволяє дотримати розміри та конфігурацію вузла.

Камін з металевою топкою
Камін із металевою топкою.

Топка оснащується виготовленими з металу або вогнетривкого скла дверцятами, які запобігають попаданню в приміщення диму та розпеченого вугілля. Установка стулки збільшує ККД каміна до 70% (для порівняння: вироби з відкритою камерою згоряння мають ККД на рівні 10%).

Повністю з металу

Цільнометалевий камін виготовляється з листів вуглецевої сталі, які приварюються до каркасу із сталевого профілю. Конструкція встановлюється на ніжках на підставі, що запобігає пошкодженню підлогового покриття. Металевий корпус при горінні палива нагрівається, забезпечуючи обігрів приміщення.

Повністю металевий камін.
Повністю металевий камін.

Види за місцем розташування: пристінний, кутовий, підвісний

Основні різновиди металевих камінів за способом встановлення:

  1. Пристінний. Вимагає встановлення теплоізоляційного екрана вздовж задньої стінки нагрівального блока.
  2. Кутовий. Дозволяє спостерігати полум’я з кількох сторін. Оскільки корпус торкається двох стін, то необхідно передбачити ізоляцію цих поверхонь.
  3. Підвісний. Обладнаний електричним нагрівальним елементом (наприклад, спіраллю, розташованою в резервуарі з маслом) і підключається до побутової мережі змінного струму (передбачається лінія заземлення).

Розрахунок, схеми та креслення

Для забезпечення міцності конструкції необхідно використовувати листи вуглецевої сталі завтовшки не менше 3 мм. Нержавіючу сталь, що відрізняється підвищеною стійкістю до дії відкритого вогню, зварити у кустарних умовах неможливо.

Підготовка підлоги та стін

Перед встановленням конструкції слід змонтувати теплоізоляційний екран на стінах. З поверхні бетонних перегородок видаляється декоративне покриття. Якщо всередині перегородок знаходиться електрична проводка, її слід перенести убік.

У дерев’яних будинках у місці встановлення каміна облаштовується невелика стіна з червоної цегли, що повторює контури корпусу нагрівального обладнання. У кладку вводиться армуючий дріт, між нею і стіною прокладається шар повсті з глиняним просоченням.

Установка димоходу

Димохідна труба металевого каміна має круглий переріз, що кріпиться до вихідної манжети на корпусі. Для забезпечення герметичності використовується притискне кільце з болтом. Оскільки продукти згоряння нагрівають корпус металевого димоходу, передбачається шар утеплювача, що оберігає дерев’яні конструкції будинку від перегріву.

Відео монтажу металевого каміна

У ролику продемонстровано процес складання та встановлення сталевого каміна в житловому будинку. Показано способи захисту стін від впливу тепла та наведено алгоритм дій при підключенні труби для відведення продуктів згоряння.

Монтаж камина своими руками. Установка топки камина, печи в доме или квартире в Красноярске

Фото камінів з металу в інтер’єрі

На фото представлені каміни із листової сталі в інтер’єрах житлових будинків. При облаштуванні слід передбачити захист легкозаймистих конструкцій від дії нагрітих металевих частин каміна.

Скільки коштує купити металевий камін

Ціна простих камінів із варильною панеллю починається від 20 тис. грн. Вартість готових металевих конструкцій з керамічними вогнетривким склом може сягати більше ста тисяч гривень. У вартість не входить димохідна труба із захисним екраном, яка коштуватиме ще 3-10 тис. грн.

Електричний камін своїми руками: покрокова інструкція з фото та відео

Базова конструкція, призначена для встановлення у малогабаритних житлових приміщеннях, виготовляється на основі світлодіодних світильників або ламп розжарювання.

Електричний камін
Електричний камін

Перевагою конструкції є низька пожежна небезпека та відсутність викидів диму в приміщення. Електричний камін складається з силового каркасу з декоративним облицюванням та вогнища, в якому встановлено обладнання для імітації полум’я.

Виготовлення каркасу та декоративне оздоблення

Перед початком виготовлення каркаса необхідно розпланувати приміщення та визначити місце для каміна. Потім виготовляється або купується готовий елемент імітації осередку, від габаритів якого залежать розміри каркасу. Оскільки при роботі електричних приладів не виділяється великої кількості тепла, конструкція виготовляється з деревини або гіпсокартону з подальшим оздобленням зовнішніх поверхонь декоративними матеріалами.

Послідовність дій під час виготовлення конструкції:

  1. На основі схем чи креслень нарізати металевий профіль чи дерев’яні бруски на заготовки.
  2. Зібрати із підготовлених елементів каркас, з’єднуючи деталі шурупами.
  3. Розмітити листи зовнішньої обшивки (наприклад, із багатошарової фанери чи гіпсокартону).
  4. Прикрутити обшивку відповідно до креслення каміна.
  5. Закласти шви між листами і підготувати поверхню до фінішної обробки. Для підвищення міцності конструкції кутові кромки закриваються металевим профілем.
  6. Покрити зовнішню частину шпаклівкою. Після затвердіння розчину зробити обробку шпаклівки наждачним папером, що дозволяє вирівняти поверхні.
  • Просочити поверхні майбутнього каміна ґрунтовкою, а потім закріпити декоративний матеріал (наприклад, кахельну плитку або декоративні елементи, що імітують природний камінь).
  • Після затвердіння розчину чи клею встановити імітацію вогнища.
  • На верхній частині каркаса встановити декоративну меблеву полицю.

Варіанти вогнища для електрокаміну

Існує 3 способи імітації полум’я в саморобних конструкціях:

  1. В осередку укладаються гілки дерев, серед яких монтується на дротяному каркасі тканинний абажур, що імітує вогонь. У плафон встановлюється світлодіодний світильник, що переливається вогнями червоного, оранжевого та жовтого кольорів у випадковому порядку.
  2. Гілки обертаються металевою фольгою та мереживом, конструкція обробляється клеєм. Потім дерево витягають, а отримані порожнисті елементи збирають у пучок. Знизу конструкція обкладається натуральним камінням, серед яких поміщають гірлянду з лампами жовтого та оранжевого кольорів.
  3. Замість вогнища використовують прямокутний акваріум з покладеними на дно черепашками та галькою, які підсвічуються по периметру гірляндою.
Муляж дров своими руками (имитация огня)imitation of burning wood

Відео виготовлення електричного каміна

У відео представлена ​​послідовність дій під час виготовлення каркаса саморобного електричного каміна. Аналіз роликів дозволить знайти готові рішення та уникнути помилок при проектуванні та збиранні конструкції.

Портал для электрокамина своими руками

Мультимедійні каміни

Замість саморобного вогнища можливе вбудовування мультимедійного порталу, що дозволяє імітувати ефект коливання полум’я зі звуковим супроводом. У конструкцію входить електричний нагрівач конвекційного типу, що має потужність до 2 кВт. Зустрічаються моделі із вбудованим електричним вентилятором, який нагнітає нагріте повітря у приміщення.

Переваги цифрових моделей

Основні переваги камінів цифрового типу:

  • імітація полум’я та шуму горіння;
  • обігрів приміщення природним шляхом або за допомогою вентилятора;
  • акуратність конструкції;
  • підтримка пультів дистанційного керування;
  • наявність таймера включення та відключення;
  • захист від перегріву та стрибків напруги;
  • можливість коригування яскравості світіння вогнища та ступеня нагріву.

Чавунний камін

Чавунний камін є дров’яною піччю, яка встановлюється в приміщенні окремо або інтегрується в корпус з термостійких матеріалів (наприклад, цегли). Чавунні вироби відрізняються підвищеною міцністю, оснащуються дверцятами та каналами для приєднання димоходу. При використанні чавунного каміна без зовнішньої захисної оболонки слід пам’ятати про нагрівання поверхонь, дотик яких викликає опіки.

Чавунний камін
Чавунний камін у приміщенні

Вартість чавунних печей-камінів

Ціна чавунних виробів, оснащених регульованими опорами, починається від 15 тис. грн. Наприклад, камін Jotul F 602 N BP має теплову потужність у межах 8,2 кВт, якої є достатньо для опалення заміського будинку площею до 100 м². Виріб оснащується варильною панеллю, як паливо використовуються дрова або спеціальні брикети.

Інструкція з кладки каміна з чавунною топкою та металевим димоходом

Коротка інструкція з встановлення каміна з чавунною топкою:

  1. Визначити місце монтажу каміна.
  2. Підготувати фундамент, який заглиблюється у ґрунт на глибину до 700 мм. У підлоговому перекритті вирізається отвір, що відповідає розмірам майбутнього каміна. У приміщенні з бетонною підлогою фундамент викладається на перекритті.
  3. Дочекатися застигання розчину (до 30 діб), а потім облаштувати основу для чавунної топки. Фундамент виготовляється з цегли, може використовуватися готовий цоколь із натурального каменю.
  4. Змонтувати декоративне оформлення основи.
  5. Укласти шар теплоізоляційного матеріалу, потім встановити корпус топки. Конструкція повинна спиратися на цеглу, коректність монтажу перевіряється за рівнем.
  6. Обкласти корпус топки червоною цеглою, конфігурація кожуха залежить від розробленого дизайну.
  7. Приєднати металевий димар, який виводиться на дах через попередньо прорізані у перекриттях вікна. Труба повинна мати шар теплоізоляції, передбачається колінний вигин (димовий зуб).
  8. Закласти верхню частину каміна цеглою або змонтувати металевий або гіпсокартонний кожух.

Варіанти декоративного оздоблення каміна

Зовнішня частина каміна облицьовується плиткою або натуральним каменем. Частина власників залишає цегляні поверхні, які потім покриваються шаром акрилової фарби.

Натуральним каменем або плиткою

Перед укладанням плитки проводиться вирівнювання стін каміна, шар штукатурки не повинен перевищувати 8 мм. Перед нанесенням фінішного покриття поверхня просочується ґрунтовкою. Оздоблювальний матеріал кріпиться плитковим клеєм, зазори вирівнюються пластиковими клинами. Після затвердіння розчину необхідно затерти шви спеціальною сумішшю.

Натуральним каменем або плиткою
Оздоблення каміна плиткою.

Оштукатурювання поверхні

Оштукатурювання проводиться для подальшого фарбування або встановлення елементів оздоблення. Цегляна стіна змочується водою, а потім наноситься шар шпаклівки. Оздоблювальний матеріал розгладжується правилом, що дозволяє сформувати гладку поверхню. Після затвердіння штукатурка шліфується наждачним папером, а потім фарбується акриловою фарбою.

Оштукатурювання поверхні
Оздоблення каміна декоративною штукатуркою.

Водяний камін своїми руками: покрокова інструкція

Водяний камін передбачає використання верхньої частини камери згоряння та димоходу зі стінками, всередині яких прокладено труби для циркуляції теплоносія (води або антифризу). Рідина прогрівається гарячими газами та йде на обігрів будинку або організацію гарячого водопостачання. Циркуляція здійснюється природним шляхом або за допомогою електричної помпи.

Водяний камін
Водяний камін

Плюси і мінуси водяного каміна

Переваги водяного каміна:

  1. Підтримує опалення будинку у разі відключення газу або пошкодження основного котла;
  2. Можливість знизити витрати газу за рахунок використання теплової енергії від дров, що згоряють.

Недоліки конструкції:

  1. Необхідність розтоплення каміна для запуску системи опалення;
  2. Потрібна постійна робота каміна для підтримки контуру опалення у працездатному стані;
  3. Складність автоматизації роботи системи опалення;
  4. Низький ККД каміна в порівнянні з газовим або твердопаливним котлом;
  5. Утворення сажі на поверхні труб для води, яку складно видалити;
  6. Скрутний ремонт пошкоджених трубок усередині каміна
  7. Конденсат, що утворюється на внутрішній частині топки, руйнує цегляну кладку.

Правила та типи підключення каміна з водяним контуром

У конструкції теплообмінника передбачені патрубки для подачі та відведення води. Трубопроводи виготовлені із металопластику або поліпропілену, передбачені запобіжні крани для відключення подачі рідини. Для прискорення циркуляції теплоносія застосовується насос, що управляється електронним блоком.

У контур вводиться розширювальний бак, що дозволяє зменшити тиск рідини при нагріванні. Камін із водяним радіатором підключається у відкритий або закритий контур.

Відкритий спосіб

Відкрита система опалення передбачає циркуляцію теплоносія за рахунок конвекційних процесів. У контурі є розширювальний бачок, що компенсує збільшення обсягу рідини при нагріванні.

Закритий спосіб

При закритому контурі в схему вводиться циркуляційний насос та встановлюється мембранний розширювальний бак. Система оснащується елементами автоматики, що дозволяють підтримувати у приміщеннях задану температуру. Блок автоматики включає та вимикає газовий або електричний котел, але впливати на камін не в змозі.

Розрахунки та схема конструкції

При розрахунку монтажу цегляного каміна з вбудованим радіатором діють ті ж самі правила, що й при визначенні параметрів стандартної печі. Обладнання має встановлюватися у приміщенні із системою вентиляції, що забезпечує тягу через димохід. Місткість робочої камери знаходиться в межах 1,5-2% від об’єму кімнати, де знаходиться камін. Перетин каналу для викиду газів становить 10% площі фронтального вікна топки.

Радіатор або регістр встановлюється у каналі відведення газів та омивається потоком розпечених продуктів горіння. Рідина прокачується насосом через радіатори опалення в будинку, а потім повертається в камін для повторного прогріву. Опалювальний прилад працює до припинення горіння палива. Слід враховувати, що каміни не призначені для тривалого використання.

Схема конструкції водяного каміна.
Схема конструкції водяного каміна.

Заливання фундаменту

Для встановлення каміна використовується стандартний фундамент, обладнаний у ґрунті. Попередньо прорізається отвір у перекриттях підлоги, глибина ями в основі становить 600-700 мм. У траншею встановлюється опалубка та укладається подушка з шару піску та щебеню.

Після ущільнення подушки заливається стартовий шар піщано цементної суміші, який посилюється арматурою. Потім додається частина розчину, що залишилася. Верхня кромка фундаменту знаходиться нижче за рівень підлоги будинку на 70-100 мм. Подальше будівництво каміна проводиться через 28-30 днів, необхідних для випаровування води з розчину.

Цегляна кладка

Перший ряд цегли укладається на шар гідроізоляції, наступний – зі зміщенням на 50% довжини. Кожен ряд викладається із кутів, товщина шару розчину становить 5 мм. Для перевірки коректності кладки використовують рівень.

Паливник та топкова камера виготовляються з вогнетривкої цегли, додатково встановлюється регістр із трубами для циркуляції води (перебуває у каналі для відведення гарячих газів). Регістр закривається шаром шамоту, що дозволяє знизити швидкість охолодження теплоносія, і вбудовується в контур опалення, оснащений електричним або твердопаливним котлом. За рахунок постійної циркуляції нагрітої рідини усувається випадання конденсату на поверхні трубок регістру.

Цегляна кладка
Перший ряд цегли необхідно викладати на шар гідроізоляції.

Оздоблювальні роботи

Для зовнішнього оздоблення каміна використовують натуральні чи штучні матеріали (наприклад, камінь). Можуть встановлюватись додаткові елементи декору. Верхня полиця виготовляється з мармуру чи іншого каменю. Оздоблювальні матеріали кріпляться на розчин, що витримує перепади температур без появи тріщин (суміш глини та шамотного порошку з додаванням цементу).

Відео виготовлення каміна з водяним контуром

У відео показаний процес монтажу каміна із вбудованим регістром для підігріву води. Замість цегляного каміна можна встановити готовий чавунний агрегат із блоком нагріву води. Процес підключення показаний у додатковому ролику.

Топка с водяным контуром

Фото водяних камінів

На фото представлені стандартні каміни для житлових будинків, які можуть бути оснащені регістром для підігріву води. Установка радіатора не впливає на зовнішній вигляд конструкції, оскільки трубопроводи подачі та відведення рідини встановлюються усередині стін.

Вартість готових камінів із водяним контуром

Ціна готових конструкцій, виготовлених із металу, починається від 28 тис. грн. Ціна цегляних конструкцій залежить від розмірів та оздоблювальних матеріалів фасаду. Слід врахувати у розрахунках вартість радіатора та додаткових труб для включення каміна у контур опалення будинку.

Вуличний камін своїми руками: покрокова інструкція

Вуличний камін монтується на присадибній ділянці, будується із цегли або сталевого листа. Піч є елементом декору і використовується для приготування страв. Оскільки виріб стоїть на відкритому повітрі, то не потрібне облаштування окремого димоходу та встановлення теплоізоляційних екранів для захисту стін будинку від нагрівання.

Вуличний камін
Вуличний камін чудово виглядатиме на присадибній ділянці.

Різновиди та типи конструкції

Основні різновиди вуличних камінів:

  1. Декоративний камін із осередком для спалювання твердого палива. Зона горіння обмежується металевим екраном, камінням або жароміцним склом. Може використовуватись для розігріву їжі та напоїв.
  2. Мангал, що є металевою скринькою з направляючими для установки шампурів або решітки. Існують стаціонарні конструкції, збудовані з цегли.
  3. Піч для барбекю, обладнана каналом для спрямованого відведення продуктів горіння. Дозволяє готувати страви на відкритому вогні чи вугіллі. Бувають стаціонарні та переносні печі.
  4. Коптильня, призначена для обробки м’ясних чи рибних продуктів. Існують стаціонарні та переносні установки.
  5. Піч-камін для випікання хлібобулочних виробів. Відрізняється конструкцією стін камери згоряння. Рівномірне нагрівання продуктів здійснюється теплом від стінок, передбачена склепінна стеля камери з вузьким каналом для відведення диму (для збереження нагрітого газу всередині робочої камери).

Мангал або піч-барбекю

Мангал стаціонарного типу представляє собою фасад з цегли, накритий ковпаком з отвором для відведення диму. У конструкції передбачена плоска задня стінка, в отриману камеру встановлюється металевий ящик з кутами і направляючими для шампурів.

Піч-барбекю призначена для приготування страв із м’яса чи риби на решітці чи грилі. Конструкція будується з цегли або каменю, можливе приготування страв у спеціальному вогнетривкому посуді.

Коптильня

Коптильня складається з паливника та димоходу, в якому передбачено камеру для гарячого копчення. Потік нагрітого повітря з димом надходить із камери згоряння за рахунок природної тяги. Для холодного копчення необхідно встановити над паливником металевий резервуар із тирсою, що нагрівається потоком гарячого диму.

Коптильня
Коптильня на вулиці.

З яких матеріалів можна зробити

Вуличні каміни роблять із сталевих листів, цегли або природного каменю. При використанні цегли слід передбачити захист швів від опадів, які розмиватимуть глину. Кам’яні конструкції рекомендується встановлювати під навісами, де має бути передбачена труба для відведення диму.

Металеві мангали необхідно захистити від природних опадів, через які на поверхні утворюється іржа. При установці виробу під навісом сліди корозії утворюються внаслідок дії вологого повітря. Сталеві мангали рекомендується виносити надвір перед використанням, а потім ставити на зберігання в сухе закрите приміщення.

Створення проекту: схеми та креслення

На етапі проектування визначаються габарити всієї конструкції, а також паливника та фронтального вікна. При розрахунку цегляної печі розмір каналу для виведення газів становить 10% площі вхідного вікна камери згоряння. Необхідно визначити положення цеглини в рядах кладки – це дозволить порахувати кількість будівельних матеріалів.

Скачати проекти, схеми та креслення вуличних камінів, барбекю та мангалів

Будівництво фундаменту

Для облаштування основи кам’яної печі необхідно:

  1. Розчистити територію дома будівництва.
  2. Викопати котлован у ґрунті глибиною 700 мм. Розміри ями перевищують габарити основи майбутньої печі на 100 мм набік.
  3. Встановити дерев’яну опалубку, яка закінчується нижче за рівень ґрунту на 50-100 мм. Вирівняти верхню частину дерев’яного каркасу за допомогою столярного інструменту.
  4. Насипати на дно шар щебеню, який ущільнюється ручним чи електричним інструментом.
  5. Залити шар цементно-піщаної суміші, посилити її залізною арматурою.
  6. Заповнити об’єм розчином, що залишився, розгладити його правилом по верхній кромці опалубки.
  7. Дочекатися затвердіння розчину (термін – до 20 діб), для підвищення міцності слід передбачити захист конструкції від впливу атмосферних опадів та прямих сонячних променів.

Цегляна кладка

Цегляна кладка кладеться на розчин, що складається з цементу, глини та шамотного порошку. Цегла попередньо викладається рядами без використання сполучної речовини. Якщо передбачається відкрита топка, то рекомендується зробити стінки з вогнетривкої цегли, яка з’єднується спеціальною сумішшю без цементу.

КАМИН Своими Руками из Кирпича

Під перший ряд цегли необхідно підкласти шар гідроізоляції, положення кожного ряду перевіряється рівнем. Кладка починається з кутів, потім заповнюється центральна частина. Кожен наступний ряд ставиться з перев’язкою на 50% довжини цегли, в топці передбачаються гнізда для колосникових ґрат.

Прикраса та облицювання

Зовнішня частина каміна покривається декоративним каменем чи іншим стійким до впливів природних чинників матеріалом. Для кріплення використовується цементний розчин із шамотним порошком та глиною. Можна залишити стіни без обробки, тоді в процесі кладки потрібно очищати цеглу від слідів будівельної суміші. Розчин у швах обробляється розшивкою.

Прикраса та облицювання вуличного каміна
Зовні камін можна прикрасити декоративним каменем.

Відео виготовлення вуличного каміна з мангалом

У відеоролику представлений алгоритм дій під час облаштування вуличного каміна із вбудованим мангалом. Подібну конструкцію можна звести на будь-якій присадибній ділянці.

Мангал + казан из кирпича своими руками. Как сделать барбекю своими руками.

Фото вуличних камінів

На серії фото представлені різновиди конструкцій камінів на вулиці. На частині зображень видно конструктивні особливості паливника та елементи декору.

Розцінки на індивідуальне виготовлення

Вартість кладки вуличних камінів не відрізняється від цін на будівництво конструкцій усередині будинку. Будівельні компанії вказують ціну кладки 1 цеглини (від 20 грн.). Приватні будівельники оцінюють свої послуги у сумі від 20 тис. грн. (кінцева вартість залежить від розмірів каміна та зовнішньої обробки).

Камін із каменю своїми руками

Для оздоблення цегляного вуличного або внутрішньобудинкового каміна може використовуватись натуральний камінь. Він проходить додаткову механічну обробку, що дозволяє одержувати рівні поверхні.

Камін із каменю
Камін із каменю.

Кам’яне оздоблення збільшує вагу каміна та навантаження на фундаментну плиту. Перед встановленням плитки необхідно підганяти за допомогою спеціального обладнання. Власник будинку може облицьовувати камін самостійно, але за відсутності навичок роботи з природним каменем рекомендується звернутися до фахівців.

Позитивні характеристики

Основні переваги кам’яного оздоблення:

  • збільшений термін експлуатації оздоблювального матеріалу;
  • стійкість до механічних впливів та перепадів температур;
  • простота догляду та очищення;
  • можливість заміни оздоблення під час ремонту приміщення.

Інструкція з виготовлення

Короткий опис алгоритму дій:

  1. Підготувати поверхні каміна: на них не повинно бути вибоїн або відшарування матеріалу. Для вирівнювання використовується штукатурка із підвищеною адгезією. Цегляна стіна змочується водою, допустимий шар штукатурки становить 8 мм.
  2. Зачистити оштукатурену поверхню наждачним папером, а потім просочити ґрунтовкою.
  3. Почати укладання каменів, фіксуючи їх термостійким клеєм з високими характеристиками міцності. Суміш наноситься на поверхні, що сполучаються, для рівномірного приклеювання допускається використовувати гумову киянку. Кладка здійснюється по рядах у шахматній послідовності.
  4. Видалити сліди будівельної суміші та заповнити канавки розчином з кольоровою крихтою.
  5. Встановити додаткові декоративні елементи відповідно до розробленої дизайнерської схеми.

Для забезпечення високої якості обробки необхідно попередньо відсортувати кам’яні плитки за розміром. Можна підігнати вироби за допомогою різального або шліфувального обладнання. Якщо плитка має різні розміри, можна викласти камінь за оригінальною схемою.

Матеріал для облицювання

Для облицювання камінів використовуються:

  • каміння натурального походження (наприклад, мармур чи граніт);
  • штучний камінь, що відрізняється меншою вартістю.

Мармур

Мармурові плити призначені для облицювання великогабаритних камінів. Поверхня каменю глянсова, але блиск помітний лише у великому приміщенні. На поверхні смуги темних або світлих тонів надають обробці додаткову красу.

Камін із мармуру.
Камін із мармуру.

Граніт

Природний граніт має підвищену міцність і теплопровідність. Відрізняється глянсовою поверхнею, зустрічаються матеріали з різною текстурою та забарвленням.

Камін із граніту.
Камін із граніту.

Інші види натурального каменю

Для обробки камінів може використовуватись галька (наприклад, для приміщень у середземноморському стилі). Зустрічаються конструкції з покриттям з пористого черепашника, який має матову поверхню та підвищену теплопровідність. Для обробки використовується бутовий камінь, зустрічаються каміни з додатковим орнаментом з оніксу.

Штучний камінь

Штучний камінь отримують із суміші наповнювача та поліефірної смоли. Він відрізняється низькою вартістю за збереження високої міцності. На поверхні може бути малюнок, є каміння з ефектом старіння.

Відео облицювання каміна каменем

Методика укладання кам’яного облицювання на стіни каміна представлена ​​у відео. У ролику показані способи розмітки та різання каменю.

Делаем облицовку камина камнем

Фото кам’яних камінів

Кам’яні конструкції повинні поєднуватись з інтер’єром приміщення. Оскільки відтінки природного каменю одноманітні, можливе введення в кладку елементів з яскравими кольорами. На фотографіях представлені каміни з кам’яним оздобленням, що відповідають різним дизайнерським стилям.

Скільки коштує кам’яний камін

Вартість обробки каміна каменем залежить від типу використовуваного матеріалу та розмірів конструкції. Наприклад, вартість штучного матеріалу починається від 300 грн. за 1 м ². Ціна полірованої прямокутної плитки з граніту стартує від 600 грн. за 1 м ². До отриманої при розрахунках сумі потрібно додати вартість клею та додаткових декоративних елементів.

Газовий камін

Камін газового типу відрізняється конструкцією топки, в якій встановлений пальник для подачі палива. Піч підключається до лінії централізованого газопостачання або балона зі стисненим або зрідженим газом. У другому випадку передбачається встановлення редуктора, у якому паливо переходить у газоподібний стан, а потім під зниженим тиском подається до пальника.

Газовий камін
У газовому каміні встановлений пальник для подачі палива.

Переваги конструкції

Основні плюси газових камінів:

  • відсутність кіптяви під час роботи каміна;
  • швидке розпалювання та прискорене нагрівання;
  • здатність опалювати приміщення;
  • підвищений ККД (до 80%);
  • низька вартість палива;
  • відсутність шуму при горінні;
  • можливість створення порталів будь-якої конфігурації.

Вимоги до встановлення

Для підключення обладнання необхідно провести трубу, яка йде до центральної магістралі газопостачання. Трубопровід прокладається вздовж стінок у відкритому вигляді, для облаштування лінії необхідно отримати дозвіл. Устаткування, яке планується підключити до газової магістралі, має мати сертифікат відповідності.

Вимоги до встановлення газового каміна
Установка газового камина.

Кімната із газовим каміном вимагає організації системи вентиляції або облаштування окремого каналу для відведення продуктів згоряння палива. Потрібно виключити можливість появи протягів. При використанні каміна з відкритою топкою поблизу не повинні бути предмети інтер’єру.

Паливо для газових вогнищ

Як паливо для камінів з газовим пальником використовуються:

  • природний газ, що подається із магістралей централізованого газопостачання;
  • газ із змінного балона (наприклад, метан).

Ризики самостійного виготовлення

Власник будинку, який вирішив переобладнати твердопаливний камін у газовий, слід враховувати, що підключення саморобного обладнання до магістралей газопостачання заборонено. Виявлення конструкції наглядовими органами призводить до накладення штрафних санкцій та відключення абонента від централізованого газопостачання. При облаштуванні саморобної конструкції існує ризик витоку газу, що призводить до вибуху газо-повітряної суміші та пожежі.

Середні ціни на газові каміни

Середня вартість газового каміна, виконаного у вигляді столу, становить 40 тис. грн. Вбудовувані конструкції, обладнані системою контролю газу, мають ціну близько 100 тис. грн. Вартість каміна залежить від виробника, габаритів та потужності.

Гелевий камін

Гелевий (біологічний) камін оснащується осередком у вигляді пальника, в якому знаходиться ємність для палива. Пальник виготовляється з жароміцної нержавіючої сталі, передбачається регулятор положення. При окисленні горючої рідини утворюється вуглекислий газ і пари води, тому каміни не потребують облаштування димоходу.

Гелевий камін
Біологічний камін має осередок у вигляді пальника.

Плюси вогнища на біопаливі

До переваг камінів на біологічному паливі відносять:

  • низьку вартість;
  • відсутність викидів шкідливих речовин;
  • наявність справжнього полум’я у вогнищі;
  • простоту запуску та зупинки.

З недоліків конструкції виділяють обмежений час роботи (після зміни картриджа камін можна розпалити заново) та низьку теплову потужність, що не дозволяє опалювати приміщення.

Біологічне паливо, що використовується, при розливі руйнує лакофарбове покриття. Регулювання інтенсивності горіння передбачено лише у частині моделей камінів.

Конструктивні особливості та різновиди

Каміни на гелі або спирті складаються з декоративного корпусу з верхньою полицею та вогнища, в якому змонтований пальник. Розпалювання палива проводиться вручну, зустрічаються моделі з підтримкою дистанційного керування. Оскільки при горінні гелю або спирту утворюється вуглекислий газ, каміни слід встановлювати в кімнатах площею від 20 м². Рекомендується періодичне провітрювання приміщення.

Існують такі типи камінів:

  • настінний, що відрізняється невеликими габаритами та вагою;
  • настільний, призначений для оформлення інтер’єрів у будинках, ресторанах чи кафе;
  • кутовий, що дозволяє спостерігати за горінням з кількох ракурсів;
  • вбудований у стіну або меблі;
  • переносний, обладнаний ручками та регульованими опорами.

Гелеві

Каміни гелевого типу працюють на біоетанолі, отриманому під час переробки сільськогосподарських культур. Паливо знаходиться в металевому картриджі з ґнутом, який можна регулювати по довжині. Ємність ставиться в пальник із полірованої нержавіючої сталі, що відбиває світло від полум’я.

Спиртові

Каміни спиртового типу відрізняються використанням у пальнику етилового спирту, отриманого з деревини або внаслідок переробки природного газу. Рідке паливо знаходиться в бачку, передбачено встановлення ґноту. У міру вигоряння палива висота полум’я знижується. У пальниках передбачається кришка для примусового гасіння полум’я, є захист від потрапляння сторонніх предметів.

Спиртові
У пальнику спиртового каміна міститься етиловий спирт.

Історія виникнення каміна

Каміни з каменю, що використовуються для обігріву та приготування їжі, стали з’являтися в оселях I-III ст. Конструкції збиралися з обробленого природного каміння, з’єднаного глиною. В епоху раннього Середньовіччя каміни не оснащувалися димарями, продукти згоряння виходили через вентиляційні отвори у стелі.

Історія виникнення каміна
Перші каміни з каменю з’явилися у 1-3 ст.

До Х століття каміни з’явилися у будинках простих людей, у цей час винайшли конструкції з димоходами. У XVII ст. в камінах стали встановлювати дров’яні ґрати, які забезпечують подачу повітря з приміщення у зону горіння палива. Виробництво чавунного каміна дозволило підвищити ефективність опалення будинків. У XVIII ст. з’явився камін (схема Рамфорда), що вбудовувався в стіну, який відрізнявся компактною топкою і звуженим димоходом.

Завантажити схеми та креслення камінів з розрахунками

Нижче представлені креслення та компонувальні схеми камінів з різних будівельних матеріалів. Документація може використовуватись для розрахунку оригінального каміна. Повністю копіювати конструкцію не рекомендується, оскільки при облаштуванні каміна потрібно враховувати особливості конструкції будинку (наприклад, матеріал стін, площу та об’єм кімнат, розташування вентиляційних та димохідних каналів).

Скачати можна за посиланням – Схеми та креслення камінів з розрахунками

Призначення каміна

Встановлений у приміщеннях камін використовується для обігріву кімнати або для декоративних цілей. Опалювальне обладнання має стаціонарну конструкцію та виготовляється з каменю або металу. Декоративні каміни збираються з підручних матеріалів та оснащуються осередками з імітацією полум’я або спиртовими пальниками.

Для опалення

Устаткування для опалення приміщень оснащується камерою топки з похилою задньою стінкою, що дозволяє відбивати частину теплової енергії в кімнату. Одночасно до приміщення потрапляють дим та сажа, що негативно впливає на здоров’я людей. Існують каміни із електричним нагрівачем, підключеним до побутової мережі змінного струму.

Трапляються каміни з вбудованим радіатором, що дозволяють нагрівати воду продуктами горіння. Слід враховувати невисоку ефективність камінів як приладів для обігріву, ККД обладнання становить близько 10%. Каміни є елементом декоративного оздоблення, що підкреслює оригінальний дизайн будинку.

Декоративний фальш камін

Фальш каміни виготовляються з картону чи пінопласту, зовнішня частина порталу покривається шаром оздоблювального матеріалу. Такі каміни є предметами декору. Трапляються конструкції з рідкокристалічними панелями в топці, що імітують зовнішній вигляд полум’я зі звуковим супроводом.

Конструктивні особливості та елементи

Камін представляє собою піч, встановлену на фундаменті. На відстані 400-500 мм над поверхнею підлоги знаходиться паливник, обладнаний каналом для підведення повітря ззовні. У камері згоряння передбачена задня похила стінка, що відображає тепло в приміщення. Топка закривається решіткою або дверцятами з вогнетривким склом.

Конструктивні особливості
Конструкція каміна.

Якщо використовується камін з чавунним вкладишем, між камерою згоряння і зовнішньою частиною печі залишається зазор. Нагріте повітря відводиться в приміщення через спеціальні вентиляційні отвори, підведення холодного здійснюється через нижній повітрозабірник.

Типи камінів за конструкцією

Прийнято розділяти каміни на кілька категорій за конструктивними особливостями:

  • англійський тип;
  • швейцарський (альпійський) тип;
  • камін Рамфорда;
  • камін із вбудованою камінною топкою;
  • камін напіввідкритого типу.

Англійський

Камін англійського типу з червоної та вогнетривкої цегли будується в центрі приміщення або біля стіни. Похилі бічні та задня стінки забезпечують обігрів кімнати. У димовому каналі передбачений газовий «зуб», призначений для збору сажі та запобігає попаданню атмосферних опадів у камін.

Англійський камін
Англійський камін

Швейцарський, або альпійський

Каміни такого типу є острівними та розташовуються в центрі кімнати. Камера згоряння відсутня, дрова горять на відкритому майданчику, обмеженою решіткою або камінням. Потік газів, що відпрацювали, йде через купол каміна в атмосферу. Конструкція розрахована на приміщення збільшеної площі, причому камін погано прогріває повітря в кімнаті.

Швейцарський, або альпійський камін
Камін альпійського типу зазвичай розташований у центрі кімнати.

Камін Рамфорда

Камін системи Рамфорда (названий на честь творця конструкції) відрізняється зменшеною шириною топки та димоходу, що дозволило інтегрувати піч у цегляну стіну. Паливник знаходиться на рівні підлоги, верхня частина задньої стінки позбавлена ​​похилого відбивача. За рахунок використання відкритої камери згоряння покращилося освітлення кімнати полум’ям, обігрів приміщення забезпечується бічними відбивачами.

Камін Рамфорда
Камін системи Рамфорд.

З конструкції димоходу прибраний злам (димовий «зуб»), для направлення потоку газів у канал, що відводить, використовується фронтальна вигнута стінка (горловина Рамфорда). Продукти згоряння потрапляють у спеціальний газовий накопичувач, у верхній частині горловини передбачено заслінку.

З вбудованою камінною топкою

Камін являє собою цегляну піч, в яку встановлена ​​чавунна топка з дверцятами, обладнаними оглядовим склом. Конструкція не допускає викиду в кімнату розпеченого вугілля та продуктів згоряння. Закрита камера збільшує час роботи каміна на одній закладці дров та забезпечує збереження тепла.

Напіввідкриті

Напіввідкритий камін є конструкцією, приставленою до стіни. Топкова камера і димохід знаходяться поза межами стіни, як задня стінка каміна може використовуватися цегляна або бетонна стіна. Напіввідкриті конструкції облаштовуються після будівництва будинку, використовуються в декоративних цілях. Для монтажу димоходу потрібна перебудова стінок, якщо канал не був закладений у конструкцію перегородок на стадії проектування будівлі.

Різновиди камінів за місцем розташування

Каміни можна розділити на категорії за місцем встановлення:

  • усередині будинку;
  • на території присадибної ділянки.
Різновиди камінів
Камін можна розташувати як у будинку, так і на ділянці.

У квартирі чи будинку

Розташований усередині будинку камін оснащується димоходом, виведеним у трубу (крім фальш камінів). Конструкція встановлюється вздовж стін або центрі кімнати на міцному фундаменті, здатному витримати вагу каміна. Кімната обладнується системою вентиляції, горіння підтримується за рахунок тяги, що створює димохід.

Вулична піч-камін

Каміни вуличного типу використовуються як елементи декору або застосовуються для приготування їжі. Існують стаціонарні та переносні конструкції, для виготовлення використовується цегла та метал відповідно. Через вуличне розташування відсутні вимоги щодо облаштування системи вентиляції.

Вулична піч-камін
Вуличні каміни можуть служити не тільки як декор, але і для приготування їжі.

Вибір місця розміщення

Існує кілька способів розміщення каміна у кімнаті:

  • кутовий;
  • торцевий;
  • пристінний.

Кутовий

Такий камін ставиться в невеликих приміщеннях, конструкція стикається з двома стінами, що потребує встановлення ізоляції. Перевагою конструкції є розширений огляд топки, що дозволяє встановити крісла півколом навпроти вогнища.

кутовий камін
Камін можна розмістити у кутку.

Торцевий

Камін передбачає облаштування топки на торцевій частині внутрішньої стіни. Спосіб використовується при встановленні готових конструкцій зі спиртовими або біологічними пальниками.

Торцевий камін
Торцевий камін

Пристінний

Камін пристінного типу ставиться на внутрішній капітальній перегородці. Не рекомендується облаштовувати його на зовнішній стіні через ризик утворення конденсату в димарі. Можна побудувати камін із будь-якими габаритами (з урахуванням розмірів приміщення), але огляд топки обмежений.

Пристінний камін
Пристінний камін

Архітектурні стилі

Класичний стиль передбачає вбудовування топки та димоходу в стіну, навколо паливника будується П-подібний портал. Для зовнішнього оздоблення може використовуватися метал, природний чи натуральний камінь, деревина цінних порід.

Англійський стиль відрізняється від класичного застосування порталу з обробкою декоративною плиткою та металевими елементами. По периметру роблять дерев’яне облицювання з прямолінійними формами.

Стиль прованс відрізняється оздобленням, виконаним у світлих тонах з використанням натуральних матеріалів. Додатковий орнамент може бути з металу або скла, деталі оздоблення штучно зістарені. Вогнище закривається кованою захисною решіткою, що не допускає викиду іскор та вугілля в кімнату.

Стиль кантрі передбачає використання натуральних оздоблювальних матеріалів та різного начиння. Під порталом роблять нішу для складування та зберігання дров, зверху монтується полиця з дерева чи каменю. Каміни відрізняються громіздкістю, тому рекомендується облаштовувати такі конструкції у просторих приміщеннях. Для декорування поверхонь застосовуються черепашник або штучно зістарені цеглини.

Етно означає оформлення каміна у національному стилі. Для цього використовуються різні предмети побуту, фасадна частина фарбується відповідно до національних традицій.

Каміни в сучасному стилі (модерн) дозволяють поєднати вигляд міської квартири та дизайн заміського будинку. Камінна топка може мати плескату або витягнуту конфігурацію і інтегруватися в стіни кімнати або в окремі стійки. Декоративне оздоблення не передбачено, канали відведення газів закриваються панелями врівень зі стіною.

Стиль хай-тек передбачає використання топок у вигляді різних геометричних фігур. Всередині може встановлюватися камера згоряння або рідкокристалічний екран із акустичною системою, що імітує звук при згорянні дров.

Як прикрасити каміни до свята

Для декорування камінів використовуються різні матеріали та фігурки, які встановлюються перед осередком або на камінній полиці. При оформленні каміна дров’яного типу прикраси розміщуються на відстані від паливника. Фальш каміни можуть прикрашатися різними, наприклад, новорічними, сувенірами. При підборі декору слід звертати увагу на поєднання кольорів. Наприклад, на Новий рік рекомендується віддати перевагу прикрасам білого, зеленого, синього та червоного відтінків та доповнити їх золотистими чи сріблястими деталями.

Елена Серкина. Оформление камина к Новому году

Залишити коментар