Як перевірити телефон на віруси та видалити їх вручну на ОС Андроїд

Смартфон є незамінним пристроєм, який зберігає у собі велику кількість персональних даних власника. Це і особисті фотографії, і паролі від соцмереж, і банківські програми. Все з перерахованого має бути під надійним захистом, а тому важливо знати, як перевірити телефон на віруси на операційній системі Андроїд. Адже через свою відкритість Android часто страждає через шкідливе програмне забезпечення, яке краде персональні дані.

Як зрозуміти, що телефон «заряджений»

Незважаючи на те, що сучасні віруси рідко виявляються у вигляді банерів або прямих повідомлень з вимаганням коштів, вони можуть бути присутніми на будь-якому смартфоні. Їх можна визначити за цілою низкою ознак, не вдаючись при цьому до допомоги спеціалізованого софту.

Важливо. Викладені далі ознаки є непрямими і гарантують 100-відсоткове визначення вірусів.

Незнайомі програми

Як правило, віруси потрапляють на телефон як програмне забезпечення, яке користувач встановлює на свій пристрій. Пізніше ми обов’язково розповімо, як уникнути зараження, а поки що спробуємо зрозуміти, чи немає шкідливого ПЗ на смартфоні. Для цього знадобиться:

  • Відкрийте установки телефону.
Як перевірити телефон на віруси

  • Перейти до розділу «Програми», а потім – «Всі програми».
  • Ознайомитись зі списком встановлених програм.
Як перевірити телефон на віруси та видалити їх вручну

При вивченні списку програм ви повинні чітко розуміти, з якою метою встановлена та чи інша програма. Якщо ви побачили софт із підозрілою назвою і не пам’ятаєте, коли і навіщо його завантажували – видаліть його, оскільки це може бути вірусне програмне забезпечення.

Одночасно з цим не поспішайте позбавлятися всіх незнайомих додатків. Деякі з них є системними, тому на сторінці програми немає функції видалення. Також зверніть увагу на те, що вірусне програмне забезпечення може маскуватися під звичайну програму. Тому потрібно уважно звертати увагу на назву, де від оригіналу може відрізнятись лише один або два символи.

Збої у додатках

Віруси позначаються на роботі пристрою, через що відбуваються часті збої при запуску або використанні звичних програм. Якщо ви помітили, що програми часто вилітають, а у відгуках немає повідомлень про подібні проблеми, то з високою ймовірністю ваш смартфон заражений.

Не забувайте, що ця ознака є непрямою. Збої в додатках можуть бути викликані різними факторами від поганої оптимізації ПЗ з боку розробника до слабкого «заліза» телефону, яке не може гарантувати стабільне функціонування ресурсомістких програм.

Як перевірити телефон на віруси  на ОС Андроїд

Збільшений трафік

Віруси не працюють автономно, тому потребують постійного підключення до інтернету. Через це зростає споживання трафіку. Щоб ви могли постійно стежити за таким важливим показником, рекомендується зробити таке:

  • Відкрийте установки телефону.
Відкрийте установки телефону

  • Перейдіть до розділу «Підключення та спільний доступ» (цей пункт може бути інакше залежно від моделі пристрою).
Підключення та спільний доступ

  • Перейдіть на вкладку «Передача даних».
Передача даних

У цьому розділі буде детально проілюстрована статистика споживання трафіку. Причому на багатьох смартфонах показується не лише загальний обсяг за виділений період, а й розподіл трафіку за додатками. Так ви зможете виявити шкідливе програмне забезпечення навіть у тому випадку, якщо його не вдалося знайти через розділ налаштувань «Всі програми».

Зросли рахунки за телефон

Головна мета зловмисників, які займаються створенням вірусів – отримання вигоди. Вони досягають її різними шляхами. Це може бути:

  • крадіжка особистих фотографій та подальший шантаж;
  • виведення на екран банера, який вимагає заплатити гроші;
  • доступ до інформації про ваш e-mail для подальшого спаму-розсилки.

Ще це може бути пряма крадіжка коштів із банківського рахунку, а також підключення платних підписок, гроші за використання яких списуються з балансу мобільного телефону. Уважно вивчіть статистику витрат у додатку свого банку та в особистому кабінеті мобільного оператора. Підозрювальні списання можуть стати прямою ознакою того, що ваш смартфон виявився зламаний після зараження.

Зросли рахунки за телефон

Спливаючі вікна

Оскільки метою зловмисників є отримання вигоди, вони можуть намагатися заявити про себе і свої вимоги різними способами. Один із них – поява спливаючих повідомлень із вимогою заплатити за видалення вірусу.

Зрозуміло, не варто піддаватися подібним провокаціям. Крім того, важливо пам’ятати, що вікна, що спливають, можуть свідчити про недоробку творців шкідливого ПЗ, яке таким чином випадково видає себе. Якщо ви часто помічаєте появу дивних повідомлень – виконайте перевірку пристрою на наявність вірусів. Про те, як це зробити, ми обов’язково розповімо, але трохи згодом.

На замітку. На смартфонах різних марок від Xiaomi та Samsung до Vivo та Realme розробники встановлюють рекламні програми, які надсилають постійні повідомлення. Вони не є вірусними у прямому розумінні, проте завдають маси незручностей.

Спливаючі вікна

Перегрів телефону

Хоч би як віруси хотіли замаскуватися, вони все одно, так чи інакше, проявляють себе. Одна з показових ознак – нагрівання телефону під час бездіяльності. Він свідчить про те, що навіть у заблокованому стані на пристрої виконуються різні завдання. Швидше за все, це саме шкідливе програмне забезпечення намагається передати дані на сервери зловмисників.

Також майте на увазі, що нагрівання буває пов’язане з іншими факторами, що не мають жодного відношення до вірусів:

  • робота великої кількості додатків у фоні;
  • знос термопасти;
  • слабкий процесор смартфона, який з великими труднощами виконує навіть прості завдання.

Найчастіше висока температура корпусу дається взнаки у старих бюджетних смартфонах. Якщо ваш пристрій було випущено рік-два тому, а його процесор є аж ніяк не найслабшою ланкою гаджета, то причин у нагріванні залишається дві: багато програм на тлі або постійна робота шкідливого софту.

Перегрів телефону

Акумулятор швидко розряджається

Якщо на вашому телефоні стоїть актуальний процесор, а термопаста не встигла зноситися, він нагріватиметься значно рідше. Але це не означає, що заряд акумулятора залишиться незмінним. Постійне підключення до Інтернету передачі персональних відомостей позначається автономності. Тому, якщо ви помітили, що телефон почав розряджатися без видимих причин, обов’язково виконайте перевірку на віруси.

Акумулятор швидко розряджається

Перевірка смартфона на віруси

Іноді віруси дають себе знати безпосередньо, виводячи на екран повідомлення у дусі «Ваш Generic Android 4.0 заражений». Також на планшеті чи смартфоні вони можуть проявляти себе опосередковано за ознаками, які ми розглянули раніше. Але зрозуміти на 100%, чи заражено пристрій, можна лише після ретельної перевірки. Для її здійснення використовується спеціальне ПЗ.

На смартфонах Samsung працює технологія Knox Warranty Bit, яка захищає пристрій від установки неперевіреного софту.

При спробі встановити підозрілі програми ви побачите повідомлення про те, що від інсталяції краще відмовитися. На “Хуавей” та “Хонор” навіть є власний антивірус, за допомогою якого ви зможете виявити потенційну загрозу:

  • Запустіть програму «Диспетчер».
  • Перейдіть до розділу “Сканування на віруси”.
Перевірка смартфона на віруси

  • Натисніть кнопку «Почати».

Після цього почнеться перевірка на віруси, за підсумками якої система повідомить, чи ваш телефон заражений. Подібний софт встановлено не тільки на Honor та Huawei, але й на пристроях інших марок.

Називатися програмне забезпечення може по-різному, але найчастіше використовується назва «Безпека» або «Захист». Якщо ви не змогли виявити його, скористайтеся антивірусом від сторонніх розробників:

  • AVG Antivirus Free;
  • Kaspersky Internet Security;
  • McAfee Mobile Security;
  • Web;
  • Norton Security та інші.
McAfee Mobile Security

Сторонні антивіруси працюють так само, як і встановлений софт. Тобто вам потрібно запустити програму та почати перевірку. Якщо погрози буде виявлено, то програма обов’язково про це повідомить.

Як видалити віруси

Якщо ви виявили віруси за допомогою спеціальної програми, то найлегше позбутися їх через цей же додаток. Адже антивіруси не лише ідентифікують шкідників, а й ліквідують їх. Інша річ, що глибока перевірка в деяких програмах доступна лише після оформлення платної передплати. У подібній ситуації ви можете знайти безкоштовну альтернативу, щоб прибрати віруси.

Якщо ви знаєте, яка саме утиліта є загрозою, то зможете видалити її вручну без допомоги сторонніх антивірусів. Для цього знадобиться:

  • Відкрийте установки пристрою.
Як видалити віруси

  • Перейти до розділу «Програми», а потім – «Всі програми».
Всі програми

  • Тапнути за підозрілою програмою.
  • Натиснути кнопку «Видалити».
Натиснути кнопку «Видалити»

Нюанс ручного видалення полягає в тому, що вірус міг глибоко проникнути в систему. У подібній ситуації впоратися з загрозою зможе далеко не кожен антивірус, не кажучи вже про середньостатистичного користувача, який самостійно ідентифікуватиме шкідника.

Тому оптимальним варіантом позбавлення вірусів є скидання смартфона до заводських налаштувань. Метод радикальний, тому що в ході виконання операції буде видалено всі дані. Однак ви можете заздалегідь створити резервну копію, а потім переходить до скидання:

  • Зайдіть у налаштування пристрою.
Зайдіть у налаштування пристрою

  • Відкрийте розділ «Відновлення та скидання».
  • Натисніть кнопку «Очистити» або «Скинути» (називається по-різному в залежності від моделі смартфона).
Відновлення та скидання

Через кілька хвилин телефон перезавантажиться і буде повністю чистий і від вірусів, і від файлів користувача. Зате ви будете впевнені, що жоден шкідник вам не загрожуватиме.

Як запобігти появі

Зіткнувшись одного разу з вірусами, користувач намагатиметься робити все можливе, щоб подібна ситуація не повторилася знову. Для цього варто вивчити рекомендації, які допоможуть уникнути зараження під час експлуатації смартфона.

Як запобігти появі

Застосування антивірусів

Щоб своєчасно ідентифікувати загрозу, вам так чи інакше знадобляться антивіруси. Це може бути і встановлений софт від творців телефону, і додаткова програма Play Market. Який би засіб захисту ви не вибрали, завжди намагайтеся активувати виявлення загроз у режимі реального часу. Ця опція дозволить не витрачати час на щоденний запуск перевірки самостійно, але збільшиться витрата акумулятора.

Застосування антивірусів

Завантаження додатків тільки з оф. джерел

Оскільки віруси найчастіше потрапляють на смартфон після встановлення софту, потрібно уважно поставитися до джерел, звідки ви завантажуєте програмне забезпечення. Намагайтеся використати офіційні ресурси в особі Play Market та інших магазинів програм. Там кожна утиліта проходить ретельну перевірку перед випуском у світ, тому ви можете бути впевнені, що встановлюєте безпечний софт.

Завантаження додатків тільки з оф. джерел

Читання відгуків

Не полінуйтеся та прочитайте відгуки перед завантаженням програми навіть у тому випадку, якщо програма завантажується через офіційні джерела. Програми нерідко виявляються вразливими, тому що зловмисники намагаються отримати доступ не тільки до конкретного коду, а й до програмних компонентів додатків. Можливо, хтось із користувачів зміг виявити вразливість та повідомив про це у коментарях.

Важливо. Нерідко розробники програмного забезпечення вдаються до допомоги «проплачених» коментарів, щоб приховати реальні проблеми. Тому необхідно відрізняти думки реальних людей від тексту, надрукованого ботом.

Читання відгуків

Читання інформації про розробників

Перед скачуванням уважно вивчайте інформацію про розробників. Якщо ви не довіряєте творцю софту, але сама програма видається вам привабливою, почитайте в інтернеті відгуки. Вони мають стосуватися як репутації окремо взятого додатка, а й усієї компанії загалом.

Також важливим фактором є історія бренду. Якщо раніше компанія була помічена у розробці шкідливого софту, то їй не варто довіряти в майбутньому, а краще знайти альтернативу через той же магазин додатків Play Market для смартфонів Android.

Плеймаркет

Не переходьте за підозрілими посиланнями

Для завантаження шкідливого софту часом достатньо перейти за посиланням, після чого розпочнеться автоматичне завантаження. Щоб цього не сталося, уважно дивіться, яку сторінку ви переходите.

Зловмисники можуть маскуватися під офіційні ресурси, але в засланні можуть відрізнятися деякі символи. Все це свідчить про те, що ви переходите не на сайт відомого бренду, а потрапляєте в лігво справжніх шахраїв, які під виглядом подарунків або інших хитрощів всіляко намагатимуться заволодіти вашими коштами.

Не переходьте за підозрілими посиланнями

Оновлення ОС

Вчасно оновлюйте операційну систему смартфона, оскільки щодня з’являються нові небезпеки. Актуальна версія Андроїд та прошивки виробника враховує ці фактори, захищаючи ваш пристрій. Тому, якщо ви бачите повідомлення про вихід апдейта на екрані, обов’язково встановлюйте його. Також ви можете виконати операцію самостійно:

  • Зайдіть у налаштування пристрою.
Оновлення ОС

  • Перейдіть до розділу «Про телефон».
  • Клацніть за версією прошивки.
Клацніть за версією прошивки

  • Натисніть кнопку «Перевірити наявність оновлень».
Перевірити наявність оновлень

Крім того, встановити апдейт можна вручну, заздалегідь завантаживши його з офіційного сайту виробника. Тут вам також знадобляться навички, що дозволяють відрізнити офіційний ресурс від піратського сайту.

Оновлення програм

Оновлювати потрібно не лише прошивку, а й самі програми. Особливо це стосується браузерів, розробники яких змушені постійно моніторити ситуацію з вірусами. Не забудьте встановити апдейт і завантажувати оновлення через офіційні джерела. Для Андроїд таким джерелом є Play Market. А на смартфонах Huawei та Honor ви можете використовувати магазин додатків AppGallery.

Оновлення програм

Обережність при використанні безкоштовного Wi-Fi

Нарешті, уважно ставтеся до того, де ви підключаєтеся до Інтернету. Якщо домашня мережа захищена паролем, то Wi-Fi у місцях загального користування, чи то кафе чи парк, дозволяє налаштувати з’єднання без будь-яких обмежень. У зв’язку з цим зростає ризик потенційного підключення зловмисника до Wi-Fi, який через відкритість точки доступу зможе з’єднатися з будь-яким іншим пристроєм цієї мережі, отримавши цим необхідні дані.

Залишити коментар