Якщо після заміни батарейки на материнській платі ПК або ноутбука він не вмикається або перестала завантажуватися ОС, зазвичай це порівняно легко виправити, про якісь серйозні проблеми в більшості випадків це не говорить.
У цій інструкції докладно про те, чим може бути викликана проблема із завантаженням ОС або включенням комп’ютера після зміни елемента живлення материнської плати та варіанти вирішення проблеми.
Повторне налаштування параметрів завантаження БІОС/UEFI
Найпоширеніший випадок – після заміни батарейки комп’ютер стартує, зображення на екрані є, але завантаження Windows чи іншої ОС не відбувається.
Причина — скидання параметрів завантаження в БІОС/UEFI при зміні батарейки та автоматичне встановлення налаштувань за промовчанням, які у вашому випадку не забезпечують початку завантаження операційної системи.
Рішення просте – відновити початкові параметри завантаження в БІОС на вкладці Boot (Завантаження).
Зокрема може знадобитися змінити:
- Вибрати системний жорсткий диск або SSD як пристрій завантаження за промовчанням. За наявності варіанта Windows Boot Manager правильніше буде вибрати його.
- Увімкніть режим Legacy/CSM, якщо система була встановлена на диск MBR.
- Вимкнути Secure Boot, якщо використовується ОС або завантажувач без можливості запуску з увімкненою опцією.
Більш докладно на тему, хоч і трохи в іншому контексті — в інструкції (всі дії застосовні і для випадку) Reboot and Select Proper Boot Device при включенні ПК/ноутбука — як виправити?
Проблеми з батареєю або її підключенням
Якщо після зміни батареї комп’ютер не вмикається зовсім, або лише шумить, світить індикаторами, не подаючи ознак початку завантаження, потенційно можливі проблеми як із підключенням елемента живлення, так і з батареєю.
Переплутати полярність батарейки на материнській платі складно, а на ноутбуці — майже неможливо (як правило, конектор можна підключити лише одним способом), проте першу ситуацію двічі зустрічав на комп’ютерах користувачів, а другу, хоч і не бачив, але повністю виключити не можу .
- Перевірте полярність батареї, чи вона щільно встановлена, чи немає на ній будь-яких захисних плівок. У разі материнської плати ПК елемент живлення CR2032 встановлюється таким чином, щоб “+” був зверху. На батарейках материнської плати ноутбука провід до мінуса зазвичай має чорний колір, до плюс – частіше червоний. Зазвичай батарейки підключаються стандартно, але в деяких фірмових ноутбуків бувають “премудрості”, в цьому випадку можна знайти офіційну інструкцію з обслуговування, якщо спосіб підключення не є очевидним.
- Якщо все встановлено правильно, але комп’ютер не вмикається, перевірте: а чи зміниться ситуація, якщо спробувати увімкнути його зовсім без батарейки CMOS – якщо в цьому випадку запуск відбувається, можна припустити проблему батареї, короткому замиканні при її установці.
Додаткові варіанти вирішення проблеми
Якщо попередні підходи не допомогли розібратися із проблемою, кілька додаткових варіантів вирішення:
- Іноді переустановка батарейки на ПК може скинути параметри БІОС таким чином, що за замовчуванням починає використовуватися інтегрована відеокарта (при цьому за іншими ознаками комп’ютер завантажується). можна спробувати тимчасово підключити монітор до виходів інтегрованого відео на материнській платі.
- Вимкніть ваш ПК або ноутбук довгим утриманням кнопки живлення, відключіть комп’ютер від мережі, а від ноутбука також відключіть основну батарею, натисніть та утримуйте кнопку живлення натиснутою 15-20 секунд, підключіть живлення знову, спробуйте увімкнути пристрій.
- Уважно вивчіть підключення інших компонентів: відеокарти, модулів пам’яті, кабелів SATA і живлення, і чогось ще, що ви могли зачепити (або відключити і забути підключити) при зміні батареї. Що стосується пам’яті – не зайвим буде перевстановити її, протерши в процесі контакти.
Якщо ваша ситуація відрізняється в якихось моментах, але також пов’язана з проблемами після заміни батарейки CMOS, докладно опишіть, що саме трапилося в коментарях нижче, я постараюся допомогти з рішенням. Можливо, вам є що додати до матеріалу – теж буде добре.