У цій статті ми розберемо, як видалити вірус із телефону, що працює в операційній системі Android. Мобільні пристрої з кожним роком стають складнішими та функціональнішими, користувачі використовують смартфони не тільки для спілкування, як звичайний телефон, але й для роботи чи розваг.
На телефоні є різна інформація та дані користувача, до яких хочуть отримати доступ зловмисники. Вони не гидують нічим, навіть дрібною крадіжкою, списуючи гроші з прив’язаної картки. На пристроях Android особливо поширені рекламні віруси.
Тому кількість шкідливого програмного забезпечення на мобільних пристроях Андроїд зростає лавиноподібними темпами. Крім спеціально створених шкідливих програм, величезна кількість легального програмного забезпечення вимагає від користувача телефону різноманітних прав, часом зовсім не потрібних для нормальної роботи програм.
Отримуючи права, програма може отримати доступ до контактів, встановити шпигунський модуль, красти, а потім відправляти на віддалені сервери інформацію, яку можна буде монетизувати. Наявність на телефоні вірусів часто видає дивну поведінку деяких програм або самого мобільного пристрою.
У власників телефонів виникають питання про те, як видалити вірус з Андроїда. Користувачеві необхідно знайти вірус у телефоні та видалити його з пристрою.
У цій статті ми розглянемо кілька способів видалення шкідливого програмного забезпечення з мобільних девайсів, що працюють на операційній системі Android.
Як дізнатися, що телефон Андроїд заражений вірусами
Користувачеві необхідно зрозуміти, чи є на його мобільному пристрої віруси. Щоб визначити симптоми, необхідно перевірити гаджет за такими ознаками:
- Наявність спливаючої реклами під час розблокування телефону чи робочому столі.
- Поява нав’язливої реклами у браузері та додатках.
- Швидка розрядка телефону, навіть у момент простою пристрою.
- Нехарактерна робота програм, виникнення помилок.
- Глюки самостійне відключення смартфона.
- Поява у пам’яті пристрою незрозумілих папок та пошкоджених файлів.
- Самостійне встановлення програм телефоном, самостійне завантаження файлів.
- Отримання частих SMS-повідомлень про платні передплати.
- Списання коштів із рахунку за не підключені вами послуги.
- Різке збільшення обсягу трафіку, що передається, причому, мобільний інтернет або Wi-Fi включаються самостійно.
Всі ці ознаки мають насторожити користувача. Потрібно переконатись, чим викликані проблеми в роботі мобільного пристрою.
Наявність рекламних банерів у місцях, де їх бути не повинно, наприклад, на тлі робочого столу, свідчить про те, що на телефоні є рекламний вірус, який запускає банери в неналежний час і в неналежних місцях.
Швидке розрядження батареї може свідчити про таємний майнінг на вашому телефоні або участь вашого смартфона в DDoS атаках. Зловмисник використовує ваш телефон для видобутку біткоїнів, або додав ваш смартфон у свою мережу, що використовується для атак на інші пристрої.
Самостійне ухвалення рішень телефоном – серйозний привід для перевірки налаштувань пристрою.
Телефони атакують три основні типи вірусів:
- Рекламні банери, які неможливо закрити чи вимкнути.
- Шпигунські модулі, що записують усі дії користувача та надсилають цю інформацію зловмисникам.
- Трояни та черв’яки, які видаляють або шифрують файли на телефоні, передають в інтернет дані з вашого пристрою.
Користувач відчуває незручності, іноді навіть можливий вихід з ладу телефону. Найсумніше, що шкідливе ПЗ може викрасти гроші, отримати доступ до даних вашої картки або облікових записів електронної пошти та соціальних мереж.
Виходячи з вищеописаного, є сенс перевірити налаштування телефону, видалити сумнівні програми, провести пошук вірусів на пристрої.
Як вірус може потрапити до телефону
Найпоширеніший спосіб: встановлення на телефон програм, що мають приховані функції. Деякі користувачі самостійно встановлюють програми з APK-файлів, минаючи офіційні канали. Часто це можуть бути платні програми, які пропонуються для встановлення безкоштовно. Подібні програми можуть бути модифіковані та розповсюджувати віруси або виконувати шпигунські функції.
Рекомендується встановлювати програми на свій Android пристрій з офіційного магазину Google Play. Але навіть там трапляються шкідливі програми. Останнім часом Google регулярно вичищає свій магазин Google Плей Маркет від сумнівних програм.
Вірус може потрапити на мобільний телефон через USB флеш накопичувач після з’єднання між пристроями. Не підключайте смартфон до чужих комп’ютерів або телефонів.
Завантажуючи файли на телефон, або переходячи посиланнями в інтернеті, або відкриваючи посилання в електронних листах від незнайомих адресатів, є можливість підчепити вірус на мобільний пристрій.
Остерігайтеся завантажувати або передавати дані в громадських мережах через підвищений ризик стати жертвою зловмисників.
Небезпека таять і неофіційні прошивки, бо невідомо, що там було модифіковано.
Регулярно встановлюйте на свій девайс оновлення безпеки для системи та програм. Періодично перевіряйте мобільний телефон на віруси.
Видалення підозрілих або невідомих програм
Спочатку розберемо, як видалити вірус із телефону вручну. Проблему можна вирішити після видалення з пристрою шкідливої програми.
Почніть із перевірки програм, встановлених на вашому телефоні. Частина програм встановлена і входить до складу операційної системи Android. Інші програми ви встановили самостійно, або вони були встановлені потай від вас.
Якщо є проблема зі списуванням коштів, увімкніть на смартфоні режим «Режим польоту», щоб заблокувати програмам вихід в Інтернет. Потім перегляньте список програм та видаліть невідомі або непотрібні програми. Цілком можливо, що після цього проблеми з телефоном зникнуть.
На прикладі «чистого» Android 9 Pie налаштування виглядатимуть так:
- Увійдіть у налаштування телефону, виберіть “Програми та сповіщення”, а потім “Показати всі програми”.
- Відкрийте програму. На сторінці «Про програму» можна відразу видалити підозрілий або непотрібний додаток. Для цього натисніть кнопку «Видалити».
- Якщо програма потрібна на телефоні, натисніть опцію «Дозволи», щоб ознайомитися з дозволами цієї програми. Тут можна керувати доступом до функцій телефону. Вимкніть параметри, з якими не варто, на вашу думку, дозволяти працювати цій програмі.
Під час перевірки програм, керуйтеся такими порадами:
- Якщо програма вам незнайома, знайдіть інформацію про програму в інтернеті. Подивіться, що пишуть про цю програму.
- Зверніть увагу на роздільну здатність програми, особливо на невластиві функції. Дивно, коли, наприклад, умовно програма «Ліхтарик», вимагає доступу до контактів або мікрофону. Це дуже підозріло.
- Перевірте трафік програм. Подивіться, які програми споживають найбільше трафіку.
Подивитися трафік, що споживається додатками, можна у такий спосіб:
- У налаштуваннях відкрийте «Мережа та Інтернет», відкрийте параметр «Передача даних».
- Натисніть на опцію «Трафік програм». Тут можна вибрати часовий проміжок та подивитися, скільки трафіку споживали конкретні програми.
Якщо серед програм виявляться невідомі програми чи програми, які не повинні виходити в інтернет, є привід ретельно перевірити підозрілу активність у мережі.
У налаштуваннях смартфона в параметрі «Спеціальний доступ» користувач може вимкнути для конкретних програм різні опції: встановлення невідомих програм, зміна системних налаштувань, доступ до повідомлень, доступ до історії використання і т.д.
Якщо справа лише у рекламному вірусі, можна скористатися за допомогою мобільних блокаторів реклами. Наприклад, програма AdGuard (платна) захищає пристрій від набридливої реклами, заощаджує трафік, підвищує загальний рівень безпеки телефону.
У деяких випадках віруси можуть блокувати видалення шкідливих програм з телефону. У цьому випадку необхідно увійти до Безпечного режиму в операційній системі Android. Увійдіть у налаштування девайса, а потім видаліть проблемну програму.
Як змінити права програми для Адміністраторів пристрою
Деякі програми можуть працювати на телефоні з правами адміністратора пристрою. Необхідно перевірити, які програми мають підвищені права:
- З налаштувань увійдіть до «Безпека та місцезнаходження», натисніть «Додатково».
- Ознайомтеся з програмами, які мають права адміністратора пристрою.
- Якщо тут є незрозумілі програми, відберіть у цих програм підвищені права, переставивши повзунок у положення “Вимкнено”.
Має сенс видалити таку програму з телефону, тому що вона недаремно отримала підвищені права для керування телефоном.
Зміна налаштувань браузера
Віруси часто захоплюють керування налаштуваннями браузера. Тому користувачеві потрібно перевірити налаштування мобільного браузера, а в разі потреби вимкнути деякі параметри.
Наприклад, змінити пошукову систему, очистити історію, видалити файли cookie та дані сайтів тощо.
Як видалити вірус на телефоні з Андроїда за допомогою антивірусу
Наступний етап: запустіть перевірку мобільного пристрою за допомогою спеціалізованої антивірусної програми. Цей крок є логічним і в багатьох випадках допоможе вирішити проблеми, що виникли на телефоні.
Для Android створено велику кількість антивірусних програм. На жаль, більшість такого програмного забезпечення є відвертим мотлохом. У кращому випадку ці вироби створять додаткове навантаження на телефоні і не завдадуть шкоди.
Використовувати слід продукти від перевірених часом відомих виробників, які давно зарекомендували себе на роботі на комп’ютерах, що мають мобільні версії. Можна використовувати відомі антивіруси: Malwarebytes, Zemana, Касперський, Dr.Web, Avast, ESET, Norton і т.д.
Встановіть антивірус на телефон, а потім запустіть перевірку. Після знаходження вірусів видаліть їх з телефону. У важких випадках виконайте сканування смартфона кількома антивірусними програмами по черзі, щоб отримати позитивний результат.
Як видалити вірус на Андроїд через комп’ютер
У деяких випадках не можна встановити мобільний антивірус через брак вільного місця на пристрої. Розбиратися з файлами на телефоні немає часу чи можливості.
Тому можна спробувати видалити вірус на Андроїд з комп’ютера. Необхідно підключити телефон за допомогою кабелю до ПК у режимі «налагодження USB». На комп’ютері телефон відображатиметься як підключений диск. Перевірте пристрій антивірусом із комп’ютера.
Як видалити вірус з телефону Android скиданням налаштувань пристрою
Якщо нічого не допомагає, залишиться ще один варіант: скинути установки телефону до заводських параметрів. При скиданні налаштувань відбудеться переустановка системи, отже віруси будуть видалені.
Увага! Після виконання цієї операції з мобільного пристрою будуть видалені всі дані, налаштування та програми, а телефон повернеться до початкового стану до заводських налаштувань. Вам знову доведеться встановлювати потрібні програми, встановлювати оновлення, реєструватися на сервісах і т.д.
Виконайте такі кроки:
- Увійдіть в “Налаштування”, відкрийте розділ “Система”.
- Натисніть кнопку Додатково», виберіть пункт «Скинути».
- У вікні «Скидання» є три параметри:
- Скидання налаштувань мережі — Скидання настройок мережі.
- Скинути установки — Скидання настройок програм.
- Скидання налаштувань — скидання пристрою.
- Натисніть кнопку «Скинути налаштування».
- У вікні «Erase all data (factory reset)» (Стирання всіх даних — скидання до заводських налаштувань) ознайомтеся з інформацією, а потім натисніть кнопку «Скинути налаштування телефону».
- Відбудеться перезавантаження пристрою. Процес скидання налаштувань телефону триває деякий час.
Заздалегідь подбайте про те, щоб батарея на телефоні мала достатній заряд, необхідний для виконання цієї операції.
Висновки статті
На деякі телефони проникають віруси, які негативно впливають на роботу пристрою, шпигуть або крадуть дані та гроші. Для пошуку та видалення шкідливого програмного забезпечення з телефону можна спробувати самостійно видалити підозрілі програми, змінити налаштування пристрою, скористатися за допомогою антивірусу або використовувати радикальний спосіб: скидання смартфона до заводських налаштувань.